Yazarlar 16 MART 2015 / 07:39

Özel sektör ne yapsın Hocam…

Bilişim Zirvesi A.Ş.’nın gerçekleştirdiği başarılı geçen Ankara etkinliği “Kamuda Bilişim Teknolojileri Yönetişimi Platformu”nun son saatlerinde güzel bir panel vardı. Değerli panelistler kamuda BT yatırımları ile ilgili çok güzel bilgiler paylaştılar. İkinci tur sorulara gelindiğinde ilginç cevaplar alındı; Özel sektörden ne bekliyorsunuz?

36 yıla yakındır ben hep özel sektör tarafında bulundum. Ne yazık ki kamuda görev almadım. Özel şirketlerde teknisyenlikten, genel müdürlüğe ve hatta ülke müdürlüğüne kadar her kademede görev aldım, STK’larda kurucu ve yönetim kurulu üyelikleri yaptım, kamu ile ilgili birçok projede yer aldım ama kamuda görev alamadım. O yüzünü bilmem, çok da konuşmaya hakim olduğunu sanmıyorum ama özel sektör tarafına gelince bir durum bakalım. 35 yılda masanın her iki tarafında da her kademede de bulundum. Özel sektörü tanırım hatta çok iyi bilirim demek hakkım.

Panelistlerden biri çok değerli Doçent Hocamızın iddiasına göre, özel sektör kamuya gelirken genellikle onları bilgisiz yerine koyuyor. Hocamız da kendi ifadesi ile artık kamu da akıllandı ve bilgi sahibi olduğunu söyleyip ekliyor , “Artık biz de size rakibiz, bilginiz olsun”.

Buraya kadar belki anlaşılır, ikinci bölümünde ise ekliyor, “Özel sektör risk almalı, yatırım yapmalı, bakın Twitter’a, Microsoft’a, sahipleri tarafından nasıl risk alınarak kuruldu, size sesleniyorum, siz de risk alın, yatırım yapın”

Sevgili hocam, size bu soruları etkinliğin son saatleri olması nedeniyle kimseyi yormamak adına orada soramadım, şimdi sormayı uygun buldum

1-     Özel sektöre rakip olduğunuz ya da olmaya çalıştığınız halde

2-     Devlet kurumlarının bilgi işlem kadrolarının fazlaca arttığı ve kendi yazılımlarını kendilerinin geliştirdiği halde

3-     Özel sektöre yönelik yüksek vergi, astronomik ücret ve birçok masrafların ağır olduğu halde

4-     Ar-Ge teşviklerin yeni yeni oluştuğu halde; özel sektör nasıl büyüyecek, nasıl risk alacak, bana bir söyler misiniz?

İhalelerin ilerleyen aşamalarında inanılmaz indirimler isteyip, özel sektörü neredeyse zararına satışa zorlayarak,  birsürü firmayı aylarca demo dahil birçok isteklerle yoran ve hepsini birbirine vuran kafa yapısı olduğu sürece, ödemelerin geciktiği ve asla döviz kuru üzerinden yapılmadığı alımların var olduğu sürece siz özel sektörden daha ne istiyorsunuz a Hocam.

Ülkemizde hala en büyük alıcı durumundaki kamunun özel sektöre desteğinin gerekliliğini, teknolojinin gelişmesi için özel sektörün karlı işler yapması gerektiğini benim size hatırlatmam hoş olmaz, siz elbette benden daha iyi bilirsiniz Hocam.

Mutlu ve güvenli günler dilerim

 
ETİKETLER : 1013

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics