Yazarlar 07 EKİM 2012 / 13:45

Özgürlüklerimiz

Freedom House tarafından yenisi yayınlanan İnternet Özgürlüğü: İnternet Denetiminde Sürekli Değişen Yöntemler (Freedom on the Net: Shifting Methods of Internet Control) Raporu’nda Türkiye, 47 ülke arasında 26. sırada yer aldı.
Türkiye, bölgesinde üst komşuları Malezya, Ürdün, Tunus; alt komşuları Venezuela, Arjantin ve Rwanda ile birlikte.
Liste, İran’la bitiyor.
••
Kanada’nın önemli düşünce üretim kuruluşu Fraser Enstitüsü’nce yayınlanan Dünya Ekonomik Özgürlük İndeksi’nde (Economic Freedom of the World Index) Türkiye 144 ülke arasında 75. sırada.
1976 Nobel Ekonomi Ödülü sahibi liberal iktisatçı Milton Friedman, bu indeksin fikirsel temellerini atmış, ilk hesaplarını yapmıştı.
Bu yılki indekste Türkiye’nin üst komşuları Barbados ve Makedonya. Alt komşuları Endonezya ve Trinidad&Tobago.
İndekste en üst puan 8.90 ile Hong Kong’da. Türkiye, 6.92 puana sahip. En alt sırada Venezuela var: 4.07 puanla.
Her yıl, Fraser Enstitüsü 42 ölçüt üzerinden özgür ekonomi hesabı yapıyor: Devletin ekonomik faaliyetteki büyüklüğü? Hukuki yapı ne durumda? Ekonomi ve para politikası? Ticaret ne kadar serbest? Düzenlemeler başlığı altında bütün bürokrasi ve kurallar, yasalar ekonomiyi nasıl etkiliyor?
Devletin büyüklüğünde Türkiye 144 arasında 54. sırada. Hukuki yapıda 81. Güçlü parada 60. Ticaretin serbestliğinde 63. Bürokrasi ve hukuki düzenlemelerde 113.
Her iki indeks de, Türkiye’nin, özgürlükler (bilgiye erişim=internet veya ekonomik serbestlik) konusunda “vasat” olduğunu gösteriyor.
ETİKETLER : Sayı:891
YORUMLAR
Mustafa Akgül 08 EKİM 2012 / 22:10 0 0
Ülkemiz, çok geniş bir yelpazede "vasat"!. Freedom House özgürlük indekslerinde (genel, basin, online) "Partly Free", Demokrasi İndeksinde "Yarı demokrasi-yarı otokratik".
Alt yapı ve ekonomide iyice ama özgürlük, ve insana ilişkin indekslerde ise oldukça kötü. İnsani gelişme indeksinde yıllardır, 80+. Gecen yıl 92 idi. Sınır tanımayan gazeteciler'in indeksinde 138'den 148'e savruldu. Dünya Ekonomik Forumun bazı indekslerinde, agılrıkların degğişmesi nedeniyle iyileşme gözüksede, inovasyon ve insanımızın beceri veyeteneklerinde (skill) oldukca kötü. 66/152 , 92/142 arasında degisiyor. Katılımla ilgili indekslerde ise 130'larda.

Bunlar birazda yurmurt tavuk ilişkisinde: saydamlık, katılım ve yönetişim eksikliği, yani özgürlük ve demokrasi ayagının eksik oluşu bu vasatlık döngünü kırmayı da zorlaştırıyor. Halbuki, bu daireyi kıracak istek, beceri ve terleme iradesi var bu toplumda.

Aşık'ın söylediği gibi: "Bu uzun ve ince yolda gidecegiz gündüz gece " ...

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics