Yazarlar 17 HAZİRAN 2013 / 08:35

Patent, inovasyon ve Gezi direnişi üzerine üçleme

Ülkemizin son haftalardaki tek gündemi Gezi parkında yaşanan sivil eylem ve orantısız güç kullanımıyla öne çıkan güvenlik güçlerinin müdahalesi oldu. Bu konu sosyal ağlarda getirdiği sesle de bizim sektörümüzü de yakında ilgilendiriyor. Tabii ki siyasi tarafını da hasır altı etmemek gerekiyor. İşte böylesine bir gündemde elime ulaşan ilginç patent başvurularının yer aldığı e-posta oldukça ilgimi çekti.
Zira Gezi olaylarında özellikle Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün taraftar grubu Çarşı’nın desteğiyle ortaya bir kez daha Türk halkına özgü zekâyla espriyi birleştirme yeteneği burada da karşıma çıktı. Özellikle Gezi direnişi sırasında filizlenen “orantısız zekâ kullanımı” deyimi patent başvurularına da ister istemez yansımış, sanırım genetik kodlarla ilgili bir durum söz konusu olan.
Bir iki örnek vermem gerekirse, suda batmayan mayo, sineksavar pike, kendi kendini temizleyen perde ilk aklıma gelenler. Anlaşılan insanımız ihtiyacı olduğu durumlarda inanılmaz üretken olabiliyor. Tıpkı Gezi’de olduğu gibi, siz ne dersiniz?
ETİKETLER : Sayı:926

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics