Yazarlar 11 TEMMUZ 2010 / 18:00

Proje Yöneticisi 2.0

Ne diyoruz : Proje yönetiminin en önemli anahtarı “İletişim”dir. PMI da bize proje yöneticisi zamanının yüzde 80’ini “İletişim”e ayırmasını söylüyor. Peki iletişim nedir? Ya da ne idi ne oldu?
Son yıllarda iletişim şekil değiştirdi, sayısal ve kitlesel bir hale geldi. Artık monologlar yok, diyaloglar var. Artık küçük takımlar yok, büyük ve iç içe geçmiş zincirler var. Artık bilgi göndermek değil, paylaşmak var; içerik var. Kısaca artık sosyal ağlar var.
Web 2.0 denilen, kullanıcının içinde bulunduğu ağ ile etkileşim kurmasına olanak tanıyan teknoloji en etkin iletişim kanalımız olan interneti değiştirdi. İnternet kullanımını hiç tahmin edilmeyen şekilde değiştirdi. Dünyada hızla yayılan bu salgın Türkiye’yi de kasıp kavurdu. Toplam Türk internet kullanıcısı olan  18 milyon 142 bin kişinin yüzde 79,6’sı olan 14 milyon 443 bin kişi sosyal ağlar kategorisinde yerini aldı.  Kısacası sizin takımınızdaki kişilerin büyük ölçüde iletişim alışkanlıkları değişti. Takımınız artık iletişim alışkanlığını güncelledi. Peki ya siz Proje Yöneticisi 2.0 sürümüne geçtiniz mi? Sosyal ağları kullanma “yeteneğine”  sahip oldunuz mu?
Yetenek diyorum, çünkü sosyal ağlar sadece yeni bir teknolojinin getirdiği bir icat değil. Sosyal ağlar değişimin adı. Sosyal ağlar  kullanıcının ta kendisi. Kendini ifade ediş ve paylaşım biçimi. Sosyal ağlar takım olmanın gerçek gücü, aynı hedefe giden kişiler olmanın-örgütlenmenin gücü. Linux ya da Firefox’un Microsoft’a karşı  duruşunda olduğu gibi; kurallı değil ama gönülden, inanmış. Bir başka önemli ve güçlü örnek de ABD başkanlık seçimlerinde sosyal ağları sonuna kadar kullanan Barrack Obama: Başkan 2.0.
Bu yazının amacı “Proje Yöneticileri için Sosyal Ağlar Kullanım Kılavuzu” yaratmak değil; fakat kulağa bir damla su kaçırmak. Amacımız Facebook, Twitter, Linkedin ve Friendfeed gibi araçları öğretmek değil, bu araçları doğallıkla kullanabilmenin kişisel iletişimdeki yerini gösterebilmek.
Bu araçları öğretmek değil, profesyonel hayatta örgütlenmenini etkisini gösterebilmek. Bu araçları öğretmek değil, sizi Proje Yöneticisi 2.0 sürümüne yükselterek takımınızın her bir üyesini kişisel olarak tanımak, takip etmek ve aynı odada çalışmaya zorlamak yerine, paylaşımın en etkin şekilde  kullanıldığı ortamlar yaratmanızı sağlamak. Araçlar değişir ama bu ağları yaratan mekanizma değişmeyecektir. Sosyal ağlara dahil olmalı ve bu araçlarla beraber
evrimleşmelisiniz.
Not: Beni twitter’dan takip edebilirsiniz: http://twitter.com/sirinaktas
sirin.aktas@lpyd.org
ETİKETLER : Sayı:779

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics