Yazarlar 26 AĞUSTOS 2012 / 16:03

Psikopatım, psikopatsın, psikopatız...

Teknoloji  bir gereklilik mi yoksa bağımlılık oluşturduğunda bir hastalık mı konuşuladursun, geçtiğimiz günlerde garip üç olay oldu.
Bunlardan ilki olimpiyatlarda yaşandı. Londra Olimpiyatları’nda üçüncü olan Japon kadın voleybol takımının antrenörü, üçüncü olmalarının nedenini spor salonunda kablosuz internet erişiminin olmaması olarak açıkladı. İlk bakışta, Japon ekibinin rakibinin interneti vardı da Japonların mı yoktu denilebilir. Ancak devamını dinleyince olayın iç yüzünün farklı olduğu ortaya çıkıverdi. Rakibin kadrosuna göre rakip analizi yapan sistemden verileri alamadıkları için stratejiyi kuramamışlardı. Tüm stratejilerini rakip takımın oyuncularını analiz eden bu sisteme göre belirledikleri için sistemden veri gelmeyince olanlar oluvermişti.
İkinci olay, sosyal medya bunalımının medyaya da sıçraması oldu.  Büyük bir gazetede “Facebook ve Twitter’da olmayanlar psikopat mı?” başlıklı yazısı dikkatimizi çekti. Kaynağa göre, sosyal paylaşım sitelerinin popülerleşmesiyle birlikte birçok şirket, hatta psikologlar, bu tür sitelere üye olmayan kişilere şüpheli olarak bakmaya başlamış. Hatta ABD’de işverenler Facebook hesabı olmayanları işe almak istemiyormuş. Uzmanlar, “Bu kişiler psikopat olabilir” uyarısı yapıyor,  işverenler; kötü niyetli insanların internet ortamında iz bırakmamak adına sosyal paylaşım sitelerinden uzak durduğunu düşünüyormuş.
Üçüncü olay ise medya bunalımının son örneği oldu.  Bu kez aynı gazete yedi gün sonra “Facebook ve Twitter kullananlar psikopat mı?” başlığını atmıştı.. Geçen hafta İngiltere’de 16 yaşındaki bir gencin, Facebook’tan arkadaşlarının “Sen kimseyi öldüremezsin, nerede sende o yürek” dolduruşuna gelerek kendisini çok seven 15 yaşındaki kız arkadaşını öldürmesi olayını örnek gösteriyordu. Paylaştığı bir içeriği beğenenlerin sayısını görmek için kırk kez geri dönüp bakan kişileri, 4-5 yaş psikolojisine bürünmüş psikopatlar olarak nitelendiren profesörlerin görüşlerine yer veriyordu.
Kullansak da psikopat olacaktık, kullanmasak da. Bir gönderiyi beğensek de beğenmesek de. Kahvaltıda zeytin yediğimi paylaşsam da paylaşmasam da. Bazı bilim adamlarına göre. Psikopatım, psikopatsın, psikopatız. Eee hadi o zaman beğen gitsin…
ETİKETLER : Sayı:885
YORUMLAR
Hanife Seyhun 01 EYLÜL 2012 / 08:21 0 0
Sahane,

Unal'cim benim cevremde bu tur islerle ilgilenmeyen arkadaslarim sadece; usengec ve "banane elalemden kimene benden" diyenler. Bu kadar misyon yukleyip ustune bu kadar yazilip cizilmesi onlari daha da eglendirip " gizeme devam" psikolojisine itiyor.
Emre Sözbir 27 AĞUSTOS 2012 / 22:28 0 0
Çok güzel bir yazı olmuş, tebrik ederim. Gerçekten ne olduğu belli olmayan bir konu.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics