Yazarlar 28 EKİM 2012 / 14:58

Robot çağı, nihayet

AVM kitapçılarında satılan Parrot AR Drone’ları gördünüz mü? Artık isteyen herkesin bir drone’u olabilir. AR, Augmented Reality yani Arttırılmış Gerçeklik demek, çünkü bu quadcopter’ın (4 pervaneli helikopter) 720p HD kamerası, akıllı telefonunuza WiFi ile bağlanıp, arttırılmış gerçeklik video oyunları oynamanızı sağlıyor. Kullanıcıları yüksekten enfes videolar çekip YouTube’a koyuyor, hatta YouTube’da bu tip videoların “best of” kolajları bile var.
2011’de kurulan KMel Robotics ise avuç kadar quadcopter’leri 8’li 16’lı farklı formasyonlarda, engelleri aşarak uçmak üzere programlayabiliyor. Bu ileri yöntemleri kullanarak, quadcopter’leri çeşitli misyonlara göndermek hatta basit yapılar kurdurmak mümkün.
2012 Popular Mechanics Breakthrough ödülünü de bir robot kazandı. Adı: MABEL. Bu iki ayaklı 1,5m boyundaki robot, 11 Km/saat hızla koşabiliyor, hem de engebeli arazide. MABEL’in insana çok benzer koşu biçimi ve hızlı refleksleri ile engebelerden atlayışını izlemek ürpertici.
MABEL henüz pratik kullanımda değil ama PackBot öyle. 150kg’dan 2kg’ya kadar değişen ağırlıktaki bu paletli robot özellikle askeri uygulamalarda mayınlı araziler ve taze patlamış nükleer reaktörler (Fukushima’ya ilk giren bir PackBot’du) dahil her türlü tehlikeli ortamı keşfetmeye yarıyor. Yapımıcısı iRobot, 22 yıl önce MIT’nin ünlü robot ustası Rodney Brooks tarafından kurulmuş ve bugün 630Milyon$ piyasa değerinde dev bir şirket. Diğer ürünü toz alan robot Roomba 2002’de çıktığından bu yana 8Milyon’dan fazla satmış (Türkiye’de de satışta). Roomba’nın yıkayarak temizleyen Scooba (2005), kanal temizleyen Looj (2007), havuz temizleyen Verro (2007) gibi kardeşleri var. iRobot Seaglider ise petrol sızıntısından sonra Meksika körfezini temizleyen denizaltı robotu. Sırada ise doktorların uzaktan kullanabildiği hemşire robot RP-Vita var.
Amazon, ambar robotu üreten Kiva System’ı Mart ayında 775Milyon$’a satın aldığından bu yana programlanır endüstriyel hatta tarım robotu üreten firmaların da sayısı hızla artıyor.  Bize de “robot çağı nihayet başladı” demek düşüyor.
ETİKETLER : Sayı:893

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics