Yazarlar 04 TEMMUZ 2010 / 18:00

Rüzgar

Rüzgâra iki alt başlıkta değinmek istiyorum. Önce ulaşımda rüzgâr enerjisi kullanımı.
Yüzyıllarca, denizlerde ulaşım, yelkenli gemilerle sağlanmış. Olmaz demek mümkün değil. O zamanki olanaklarla elde bir el yazması harita, bir uyduruk pusula, bir uyduruk dürbün, kara şekillerini tanıyarak ulaşım sağlamak mümkün olmuşsa, günümüz GPS, deniz feneri yerine geçen radyo istasyonları, 30cm yanılma paylı sayısal haritalar, bilgisayar yönetimli yelken sistemleri ile haydi haydi olur. Bakalım ne zaman biri rüzgârdan elektrik elde edip bununla akü şarj edip o aküyle uskur çevirme (yüzde 50 civarı verim) koşullanmasından “kabuğunu kırıp çıkacak” ve doğrudan yelkenle yol alan (yüzde 100’e yakın verim) gemiler tasarlayacak? Eğer haber doğruysa, Amazon, Google, Sun ve AOL’a yatırım yapmış olan Tom Perkins, 80 metrelik “Maltese Falcon” adlı böyle bir gemi yaptırmış. Ama kendi kullanımı için. Darısı bizlere!
Diğer rüzgar, yasak rüzgarı. 2000’li yılların başındaki “konuşan Türkiye” isteklerinden sonra bir suskun ve içine kapanan kutba doğru gidiş gözleniyor. Nedense, gençliğimi anımsadım. 1966 yılında ehliyet almıştım. O sene hevesle Anadolu’yu keşfe çıktım. Bir kasabadan geçerken, önümde bir köylü kadın, birden karşıdan karşıya geçmeye niyetlendi. Korna çalıp uyardım. Kadın hiç istifini bozmadı, karşıya geçmeyi sürdürdü, ama elini kaldırıp çarşafını yakaladı beni göremeyeceği şekilde çarşafı önüne doğru çekti. Beni görmüyor ya? tehlikeyi savuşturmuş oldu aklınca! Bunu neden mi anımsadım? Hani ülkemiz değerlerini aşağılayan bir kısım internet sitelerine erişim engelleniyor ya? işte biz görmeyince tehlike savuşturulmuş oluyor herhalde!
Eğer bu tür çirkinlikleri düzeltmezsek, bizden başka tüm dünya o çirkinlikleri doğru sanacak. Hani, “çamur at da izi kalsın”. Bu dezenformasyonu alt etmenin bir yolu, bizim görüşümüzü, aynı kanaldan pompalamak. Sonuçta en çok sesi çıkana kulak verilecek. Bakınız, Eurovision şarkı yarışmasında oylama SMS’le yapılmaya başlayalı daha fazla puan almıyor muyuz?
ETİKETLER : Sayı:778
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN