Yazarlar 24 HAZİRAN 2013 / 08:07

San Fransisko’daki Gezi

Washington’da kaldığım 8 günde en şaşırtıcı haberi San Fransisko’dan duydum.
Hayes Valley adlı metruk bir çiftliğin ağaçlıklı yeşil alanında yapılacak 182 daireli site inşaatını engellemek amacıyla bazı gençler kamp kurmuş. Tam da İstanbul’daki Gezi Olayları’na denk düşen 1 Haziran günü! Adını da “Gezi Bahçeleri” koymuşlar.
Polis, onları önce kendi haline bırakmış. Çıkıp giderler diye beklemiş. Olmayınca 7 Haziran’da görüşmelere başlamış. I-ıh...işe yaramamış.
Bunun üzerine 13 Haziran’da polis, sabaha karşı gelerek 44 kişiyi alanı terke davet etmiş. Çoğu gitmiş. Geride 7 kişi kalmış. Biri, bir ağacın uç dalına kadar gidip sarkmış. Polis, onu indirmek için özel merdivenli bir araç getirmiş. Genç, yine de o araca binmeyip kendini yere bırakmış. Yaralanmış. Diğerleri, tutuklanmış.
Aslında bu yapılacak daireler, San Fransisko’daki evsizler ve yoksullar içinmiş. Yine de inşaat yüzünden ağaçlar kesilecek, yeşil alan yok olacakmış...
Polislerin alanı boşaltmasından hemen sonra buldozerler işe girişmiş. Bazı yaşlı ağaçları söktükleri sırada, meğerse burada, 1918 tarihli Federal Göçmen Kuşlar Yönetmeliği kapsamına giren bir kuş türünün yaşadığı “saptanmış.” Konunun akademik ve hukuki araştırması için kesim işine ara verilmiş.
••
Konu sürecek... Bizim açımızdan çıkartılacak ders açık: Küreselleşen dünyada, dünyanın bir ucunda kelebek kanadını çırpınca, öte ucunda etki yapıyor. Bu, eskiden teorikti. Şimdi pratik.
ETİKETLER : Sayı:927

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics