Yazarlar 29 MAYIS 2016 / 11:13

SANAYİ 4.0 İÇİN “BLOCKCHAIN”?

Sanayi 4.0 iddiasının merkezinde, makinelerin insan müdahalesi olmadan, veri ve enformasyon paylaşabilmesi, bunları değerlendirebilmesi ve gereğini yapabilmesi var. Daha çok tüketiciler için sözü geçen nesnelerin interneti uygulamasının, üretim süreçlerinde kullanılması var. Burada önemli soru şu: Makineler arasındaki bu veri ve enformasyon alış verişinin, güvenli olması nasıl sağlanacak?
İşte bu güvenin blok zinciri (blockchain) altyapısı ile sağlanabileceğini iddia eden görüşler ortaya çıktı (örneğin, http://bit.ly/1T7otBW). Dijital para Bitcoin ile yapılan işlemlerin alt yapısı olan blok zinciri, en basit tanımıyla, bir ağ içerisinde ana hesap defteri gibi görülebilir. Bu “defter” bir merkezin kontrolünde değildir. İçindeki veriler ancak ağdakiler arasında bir konsensüs sonucu kaydedilip değiştirilebilir fakat silinemez.
Bu ay yayımlanan “The Business Blockchain: Promise, Practice, and Application of the Next Internet Technology” başlıklı kitabında William Mougayar, blok zincirinin bir hesap defterinin çok ötesinde Web’den sonra internette en önemli gelişme, hatta bir tsunam olduğunu iddia ediyor.
Nesnelerin internetinin de altyapısı olabilir mi? Blok zincirinin çok yoğun hesap gerektirmesinin şimdilik bir sorun olduğunu düşünüyorum. Fakat, bir merkezden kontrol edilmeden güvenli enformasyon alışverişi sağlama niteliği ile birçok alanda önemli paradigma değişikliği yaratabilir.
ETİKETLER : 1074

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics