Yazarlar 29 EYLÜL 2014 / 10:11

Sanayi Envanteri...nihayet!

BST Bakanlığı, Türkiye’de “ticari kazanç üreten” şirketlerin envanterini 6 yıllık bir çalışmadan sonra nihayet çıkarttı. Bir sanayi envanterimiz oldu. Kamu kurumları arasındaki veri uyuşmazlıkları, istatistik eksikler, v.b. yüzünden GBS’in tamamlanması bu kadar uzun sürdü. Veri toplama, bunu anlamlı bir şekilde ifade etme, karşılaştırılabilir ölçütlere uyarlama sorunlarımız hala sürüyor. 21. yüzyılın 14. yılı biterken buna mazeret arayamayız artık. Bu veri/istatistik sorununun çözülmesi şart. Çünkü küresel ölçüt raporlarına yetersiz istatistik veriyoruz. Hatta bazen veremiyoruz. Bir çok ölçütte Türkiye’nin yanında rakam değil, harfler oluyor: “n.a.” (not available-veri yok) veya “m” (missing-kayıp, yok). Yabancı yatırımcı, bu “olmayan” rakamlara bakarak ne düşünür? “Bu ülke, bu istatistikleri tutmuyor mu?”

GBS’e göre 2.7 milyon mikro işletmemiz var. 201 bin 194 küçük işletme. 34 bin 511 orta boy işletme. 7 bin 676 KOBİ üstü işletme.

Kendi konumuzla ilgili rakamlara kuşbakışı bakarsak: Bilgi ve iletişim başlığı altında, çalışan sayısı 168 bin hesaplanmış. Çalışanı en kalabalık sektör, 3.2 milyonla imalat. Bilişim, 10. sırada. Ama şirketlerin “karlılığı” açısından bilişim, madencilikten sonra % 10.1 oranla ikinci sırada. Bu, bilişimin “yükte hafif, pahada ağır” yapısını devlete nihayet gösterecek bir veri. Bilişim şirketlerinin net satışları ise hepsi arasında 7. sırada: 66 milyar TL.

 
ETİKETLER : 990

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics