Yazarlar 07 HAZİRAN 2010 / 10:50

Sektörümüz ve rakamlar

Köşemize, iki hafta önce kaldığımız yerden devam ediyoruz. Ülkemizde BT istihdamı alanına bakarsak, ILO 2008 rakamlarına göre, toplam istihdam içinde bilişim oranında, Türkiye listenin en sonunda. Bilişim / toplam istihdam oranımız yüzde 0,5. Bu rakam AB ortalamasında ise yüzde 3,9. Ülkemizin bu değere ulaşması için gelecek 20 yıl içinde BT istihdamınının 1 milyona ulaşması gerekiyor. Bu da, yılda ortalama 104 bin insanın BT için eğitilmesini gerekli kılıyor!
Ancak bu konuda da ciddi sorunlar var. Üniversite sistemi, rekabete dayalı, salt yerleşim odaklı bir sınav sistemi. Yılda ortalama 1,5 milyon öğrenci sınava giriyor. 500 bini yerleşiyor. 200 bin kadar öğrenci 4 yıllık programlara yerleşiyor, kalanı açık ve uzaktan eğitime kayıt oluyor. 4 yıllık programlara başvuru yüzde 99,7 seviyesinde. Mesleki eğitim ve 2 yıllık programlar tercihte popüler değil. Gelişmiş ülkelere baktığımızda, işte bu noktada ciddi tezat var.
TÜBISAD tarafından yapılan bir araştırmada, bir kişiyi iş hayatına kazandırmak için yapılması gereken yatırım miktarının Sanayi için 70 bin dolar, Hizmetler için 50 bin dolar, Bilişim için ise sadece 5 bin dolar olduğu belirtiliyor. BT için teknik adam yetiştirme bileşenlerinin, İngilizce bilgisi, araştırma azmi ve bir PC olduğu düşünülürse, motive olmamak elde değil.
NASSCOM’un Hindistan için yaptığı bir araştırmaya göre; İrlanda’ nın 4 milyon nüfus, 35 bin BT çalışanı ile 1.92 milyar dolar bilişim sektörü ürün ve servis ihracatı yaptığı; İsrail’in 7 milyon nüfus, 25 bin BT çalışanı, 1 milyar dolar ihracat geliri yarattığı bir sektörden sözediyoruz.
TÜİK rakamlarına göre, 2008 yılında 31 milyon ziyaretçi ile turizm gelirimiz 22 milyar dolar. Ortalama kayıtlı olmayanlar dahil 1,5 milyon turizm çalışanı olduğunu düşünürsek, çalışan başına yaratılan milli gelir            15 bin dolar.
Ülke nüfusundan gidersek, 70 milyon nüfus ile BT ürün ve servis ihracında İsrail ile aynı değeri yaratabilsek, 10 milyar dolar milli gelir işten değil.
Sektörümüzün bu hedefte gelişmesi, yazılım ve servis alanında patlama yapması için neler yapılması gerektiğini de ilerideki yazılarımda ele alacağım.
ETİKETLER : Sayı:774

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN