Yazarlar 23 TEMMUZ 2015 / 13:29

Selfie şimdilik kurtuldu

Avrupa Parlamentosu, AB ülkelerinde kamusal alandaki tarihi bina ve sanat eserlerinin “telif hakkı olması” önerisini 445 hayır oyu ile reddetti. 65 üye telif hakkı olmalı dedi. 32 üye çekimser kaldı. Bu kadar anlamsız bir önerinin nesine evet dediler veya çekimser kaldılarsa artık?

Reddedilen öneriye göre, selfie çeken turistlerden, profesyonel fotoğrafçılara kadar herkes, kamusal alandaki bina ve sanat eserleri için her çekim başına telif ücreti ödeyecekti. Hangi binanın ne kadar telif ücretine tabi olacağı (ve neden o ücrete?), bunun nasıl tahsil edileceği, nasıl denetleneceği gibi sürüyle bürokratik sorun ortaya çıkacaktı.

AB yetkilileri, AB’de çözülecek başka sorun kalmamış gibi, Brüksel bürokratlarına yeni işler ve yeni bürokratik sorumluluklar tanımlamayı normal buluyordu demek ki. Bu, yeni bürokratik kadro da gerektirecekti kuşkusuz. Bir yandan Dijital Avrupa diyerek, bütün AB ülkeleri arasındaki her türlü ilişkiyi uyumlu kılmaya çalışırken, öte yandan, “şu fotoğrafı çekemezsin, bunun için para ödeyeceksin” gibi akla sığmaz önerileri ciddi ciddi projelendiriyordu demek ki. Zaten İtalya, Fransa ve Belçika’da ulusal yasalar nedeniyle kamusal alanda olsa dahi bina ve sanat eserlerinin ticari amaçlı fotoğraflarının çekimine izin gerek. AB, bu farklı uygulamayı gidermeye yanaşmıyor.

Telif önerisine karşı çıkan Alman Korsan Partisi’nin AP’deki tek üyesi Julia Reda, bu konuda daha anlamlı ve uygulanabilir tanımlar içeren raporunu parlamentoya sundu. Parlamentonun kararı ardından AB Komisyonu bu konuda daha rasyonel bir öneri hazırlamak zorunda şimdi.
ETİKETLER : 1031