Yazarlar 21 OCAK 2014 / 08:00

Serbestleşmenin 10. yılında Türkiye

Telekom alanındaki tüm tekel haklarının ortadan kalkmasının üzerinden tam 10 yıl geçti. 2000 yılında başlayan serbestleşme çalışmalarının sonuçları Ocak 2004 tarihinde yürürlüğe girmişti. Yasal olarak ortadan kalkmasına rağmen pratikte devam eden tekel yapıya yönelik eleştiriler, aradan 10 koca yıl geçmesine rağmen hala devam ediyor.
Hızlı internetin temel unsurlarından bir tanesi olan fiber konusu geçtiğimiz haftanın önemli gündem maddelerinden birini oluşturdu. Türk Telekom tarafından açıklanan yeraltı kablo kanallarının kullanım kirasının yüksekliği, servis sağlayıcıların kendi kablolarını döşeme konusunda yaşadığı zorluklar doğal olarak şirketlerin tepkisini çekiyor. AB standartlarının oldukça üstünde olan bu maliyetler fiberin yaygınlaşmasının önündeki en büyük engellerden birini oluşturuyor. Kısacası Türkiye, telekom alanında tam serbestleşmeyi sağlayamadan özelleştirmeye geçmenin sıkıntısını yaşıyor.
ETİKETLER : Sayı:955

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN