Yazarlar 28 NİSAN 2014 / 08:20

Siber güvenliğin süreç olarak yönetimi

Günümüz dünyasında siber tehditler inanılmaz boyutlara ulaşmış, şirketlerin ve devletlerin bu konuya yatırımı artmıştır. Bireylerin kişisel verileri hedef alınırken, şirketler için daha büyük riskler doğmakta gizlilik ihlalleri, iş kaybı, hizmet kesintisi yaşanmaktadır. Devlet için daha derin ve sancılı süreçler oluşmaktadır.

Siber suçlar arttıkça, siber saldırı kabiliyetleri geliştikçe ve siber saldırıların mali zararları yükseldikçe, alışılagelmiş ürün bazlı güvenlik yaklaşımları artık yerini daha proaktif defanslara bırakmıştır. Saldırıları önlemek için tüm bilgisayar kullanıcılarının bilinçlendirilmesi, ürün/yazılım tabanlı çözümlerden ziyade bu sistemleri yönetecek uzmanlara yatırım yapılması ve siber güvenliği bir süreç olarak yönetmek bilinen en başarılı yöntemlerdir.

Cypsec Konferansı, her yıl düzenli olarak siber güvenliğin farklı alanlarında uzmanlaşmış tecrübeli kişilerin konuşmacı olarak katıldığı bir konferanstır. Katılımcılarla teorik ve pratik bilgi paylaşımının yapıldığı, siber güvenliğin her dalından yoğun tartışmaların sürdürüldüğü bir ortama sahiptir. Başlıca hedefleri; bireylerin bilinçlendirilmesi, bilgi güvenliği sektörüne yeni insanların kazanımı, siber güvenliği iş modellerine uyarlama, internette bireysel mahremiyet, ulusal siber güvenlik stratejilerini belirleme, siber suçlarla mücadele, şirketlerin doğru yatırım yapmalarını sağlamaktır.

Yeni nesil zararlı yazılımların analizi, siber saldırılara karşı aktif defans stratejileri, siber casusluk faaliyetlerine karşı koyma, güvenli internet kullanımı, adli bilişim süreçleri, özgür yazılımların siber güvenlikteki yeri ve önemi, ülkelerin ve ülkemizin siber güvenlik stratejisi gibi güncel konular yer almaktadır.

Ayrıca konferans için gönüllü olan organizatörler, konuşmacılarında katkı sunduğu çeşitli sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmektedir. Zararlı yazılım inceleme, siber saldırılar için çözüm üretme, açıklık arama ve siber istihbarat, gönüllü her türlü organizasyon yapan kurumlara ücretsiz sızma testi hizmeti, bilgi güvenliği eğitimleri düzenlemektedir, teknik yazılar yayımlamakta ve bilgi birikimi transferi için e-posta grupları oluşturmaktadır.

Cypsec Konferansı; askeriye, emniyet, üniversite, bankacılık vb. hemen hemen her sektörden üst düzey katılımın olduğu ve siber güvenlik meraklılarının tanışma imkanı bulduğu bir atmosfere sahiptir.
ETİKETLER : Sayı:969

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics