Yazarlar 22 TEMMUZ 2011 / 13:01

Silikon Vadisi’nin büyüsü

Son yıllarda genele açık proje, iş ya da yaratıcı ürün fikirlerinin yarıştığı organizasyonlar çok fazlalaştı. TV’lerde Bloomberg HT’nin Dragon’s Den ve NTV’de hala devam  eden birFİKRİNmiVAR? programları; Girişimcileri destekleyen Koç Holding ve Koç Üniversitesi ortaklığı Inventram, Burak Büyükdemir’in eTohum, Morfikirler.com, Fuat Sami’nin LabX ve çeşitli yarışmalardan ödüllü 14 gencin kurduğu Winnovateam; Şirketlerin düzenlediklerinden Microsoft Imagine Cup, GE Evinize Güç Verin, Henkel İnovasyon, Bosch Yaşam için Teknoloji, Siemens Akıllı Şebekeler, Vodafone Fikir Yıldızları; Van, Mersin, Ardahan gibi birçok ilde Ticaret Ve Sanayi Odaları’nın inovasyon yarışmaları ve teknokentlerin yakınlarındaki üniversiteler ile açtığı yarışmalar: Hacettepe Teknokent’in Teknovasyon, Yıldız Teknik Üniversitesi TeknoPark’ın Yıldızlı Projeler Yarışması ve nihayet ODTÜ Teknokent’in Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ).
Ben de 2 yıldır jüri üyeliği yaparak YFYİ’ye katkı veriyorum. Geçen yıl ilk 10’a kalanların kokteylinde bu gençlere, her şey olağanüstü gelişirse 10 yıl sonra kendilerini nerede gördüklerini sordum. Hemen tümü “Silikon Vadisi” diye cevap verdiler. Parlayan yeni Türk sinema yıldızlarının aynı soruya “Holywood” cevabını verebileceği gibi...
Peki Silikon Vadisi’ne bu yenilik iklimini, girişim kültürünü kazandıran, cezbedip herkesi oraya çeken nedir?
Elbette, risk iştahı yüksek bir girişim sermayesi ekosistemi var ve gelişen bir girişim her kademede yatırımcı bulabiliyor. Ayrıca vergi avantajları, plajlar ve esnek giyim kuşam, havai hayat tarzı var. Çalışan hareketliliği çok fazla. İş değiştirmek kolay ama aynı şekilde işten çıkarmak da çok kolay. Üretilen teknoloji bölgenin genelinde hayata geçiriliyor. Bu duruma direnç gösterip karar zincirinde yerini kaybetmek istemeyen kurumlar çoğunluğun hışmına uğrayıp yok ediliyor. Ancak bunların yanında belki de en kritik faktör mentorluk kültürü. Silikon Vadisi’nde hemen her yeni girişimci, eski başarılı girişimcilerden birine yanaşıp mentorluk ister. Gönüllü yapılan bu akıl hocalığı, çalkantılı olması kaçınılmaz kuruluş sürecinde girişimcilere dirayet aşılar.
ETİKETLER : Sayı:831
YORUMLAR
Fatih Ayhan 23 TEMMUZ 2011 / 01:10 0 0
Merhaba,

Yazınız için teşekkür ederim.Sadece düzeltmek istediğim bir nokta var Yıldızlı Projeler Yarışması'nı YTÜ IEEE Öğrenci Kulübü, Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark'ının destekleriyle düzenler.

İyi çalışmalar,

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
ETKİNLİKLER