Yazarlar 28 NİSAN 2014 / 08:19

Silikon Vadisi için küçük, ülkemiz için büyük bir adım

Arşivime baktım. 25 Temmuz 2010 tarihinde yazdığım köşe yazımın başlığı “Yazılım İhracat Stratejileri”. 7 Ocak 2013 tarihinde de “Square’in Önlenemez Yükselişi” isimli bir yazı yazmışım.
Nisan ayı başında birçok teknoloji sitesinde, eski bir dostumun yeni şirketi “Blesh”’i duyunca, ilk aklıma gelen kaleme aldığım bu yazılar oldu. Kim derdi ki, ABD’de Starbucks’larda peynir ekmek gibi satılan “Square” -m-POS cihazları- gibi popüler olacak, ancak yüzde 100 yerli malı “Blesh” –Beacon- cihazları bu ülkede çıkacak?
Blesh şirketinin web sitesine girdiğinizde, iletişim adresi olarak Palo Alto, CA adresini görüyorsunuz. İşte Silikon Vadisi için küçük, ancak ülkemiz için dev adım bu olsa gerek. İnsan bir Türk olarak heyecanlanıyor, gurur duyuyor.
Açılımı “Bluetooth Low Energy Smart Hub” olan Blesh, kapalı alanlarda düşük enerji tüketen veri transferi olarak tanımlanabilir. Bir iBeacon çözümü olan Blesh’in altyapısı Bluetooth Smart teknolojisine (Bluetooth 4.0) dayanıyor.
Blesh’in, Bluetooth Special Interest Group’un (Bluetooth SIG) düzenlediği “Bluetooth World” etkinliğine davet edildiğini, 8-9 Nisan tarihlerinde San Fransisko’da çözümlerini tanıttığını belirtmeliyiz. Aynı zamanda Blesh, DenizBank’ın fastPay mobil cüzdan uygulaması ile kapalı alanlarda ödeme çözümlerini de devreye almış durumda.
Blesh aslında bir uygulama değil, SDK’sı (Yazılım Geliştirme Kiti) ve API’leri (Uygulama Geliştirme Arayüzü) ile diğer mobil uygulamaları, Apple’ın “iBeacon” dediği Bluetooth teknolojisi ile bütünleşen bir çözüm. Blesh’in hizmet verdiği market, sinema, cafe vs. gibi kapalı alanlarda Bluetooth sinyallerini yakalayan bir iletişim aygıtına da sahip olduğunu belirtmeliyiz. Bu sayede Blesh, diğer mobil uygulamalar için lokasyon bilgilerini sağlayarak, mobil uygulamaların aklınıza gelebilecek her türlü satış ve pazarlama faaliyeti için müşterileriyle iletişim kurmalarını sağlıyor.
Geleceğini inanılmaz açık gördüğüm Blesh şirketini, gelecekteki başarıları için şimdiden tebrik ediyorum.
Meraklısına:
www.blesh.com
http://www.webrazzi.com/2014/04/03/blesh-ibeacon/
http://bluetoothworldevent.com/files/2014/03/Blesh-enables-Hands-free-payments-with-fastPay.pdf
ETİKETLER : Sayı:969

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics