Yazarlar 06 TEMMUZ 2015 / 06:24

Şimdi de jetlag gözlüğü

Hollanda Rotterdam eğitimli, şimdi ABD’de yaşayan Bulgar girişimciler Alexandar Dimitrov, Nicola Vucinic, Branislav Nikolic’in tasarladığı yeni akıllı gözlükle, jetlag tarihe mi karışacak acaba?

Ayo adını verdikleri gözlük, kısa süre takılıp çıkartılınca uyku-uyanıklığı düzene sokuyor. Hollanda Erasmus Üniversitesi’ndeki bilgi birikimine dayanan bu uygulamada, Ayo’nun göze ilettiği ultraviyolesiz mavi ışık, gözdeki melanopsin adlı proteini harekete geçiriyor. Buradan kaynaklanan sinyaller beyinde biyolojik ritmden sorumlu merkeze gidiyor. Duruma göre bu merkez uyku-uyanıklık durumunu, gelen sinyale göre ayarlıyor. Kısacası Ayo, beyini yanıltmak üzere tasarlanmış. Beyin, gündüzken gece zannedebilecek?

Akıllı telefon irtibatlı Ayo’nun uyku kalitesini artırdığı, enerji düzeyini yükselttiği, 3 saat dilimini aşan uçuşlardan sonra oluşan jetlag’i giderdiği anlaşılmış laboratuvar deneylerinde.

Eğer bu iddialar doğrulanırsa, Ayo milyonların satın alacağı vazgeçilmez bir cihaz olacak. Bulgar arkadaşlar, konuyu önce kitle fonlama sitesi Indiegogo’da millete açtılar. Fikirleri o kadar hızla beğenildi ki bir haftada 94 bin 957 Dolar topladılar. Bu, talep ettiklerinin % 189 üzerinde bir miktardı.

Ayo, sadece jetlag değil, ofislerin sahte aydınlatmasına mahkum başka milyonların da yaşam kalitesini artırabilecek. İddiaya göre günde sadece 20 dakika kullanmak yetecek. Ayo’yu, diş fırçalarken, mutfakta yemek yaparken, hatta tv seyrederken bile kullanmak mümkün olacak. Gözlük 2016 başında satılmaya başlanınca, Indiegogo’ya para ödeyenlere 169 Dolardan satılacak. Normal vatandaş, eğer bulursa, en az 300 Dolara sahip olacak.

 
ETİKETLER : 1029

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics