Yazarlar 03 ŞUBAT 2014 / 08:29

Sistem uzmanlığının gelişimi

Microsoft ürün ve sistemleri ile ilgili takip ettiğim bir blog’tan, çok eğlenceli bir infografik bu yazının konusu. MVP (Most Valuable Professional) ödüllü eski sistem ve ağ danışmanlarından Mustafa Kara beye de, benimle bu eğlenceli içeriği buluşturduğu için teşekkür ediyorum.
Bulut teknolojilerinin, sistem ve ağ uzmanları için inanılmaz yeni iş fırsatları doğuracak bir eğilim olduğunu bu köşede daha önce işlemiştik. İşte infografikte, sistem ve ağ uzmanlarının, 1974 senesinden, günümüze gelişimi inceleniyor.
1974 - 1985
70 ve 80’li yıllarda, bilgisayar meraklıları yeni teknolojilere uyum sağlayınca, ortaya binlerce farklı meslek çıktı. 1985 yılına gelindiğinde, bilgisayar evler ve işyerlerinde yerini almaya başlamışlardı.
1986 – 1995
Sonraki 10 yılda, istemci / sunucu modeli yaygınlaşmaya başladı. Masaüstü yazılımları altın çağına girdi. Araç telefonları lüks araçlarda yer bulmaya başladı. Bu dönem sonunda, artık her masada bir bilgisayar vardı ve yeni bir meslek grubu olarak “Sistem Uzmanları” sahneye çıktı.
1996 – 2005
2000’li yıllara girerken sistem uzmanları dümene geçti ve dünyayı milenyum (Y2K) krizinden kurtardı. Bu yıllarda cep telefonu lüks olmaktan çıkıp ihtiyaca dönüştü. Novell Netware ve Unix sunucular, kurumsal müşterilerde hızla yerlerini Windows Server ailesine bıraktı.
2006- 2015
Günümüz. Sanallaştırma ve bulut. Akıllı telefon ve tabletler. Büyük veri. Sistem uzmanları artık daha çok, yazılımlar, hizmetler, veriler, cihazlar, güvenlik ve bilgiler üzerinde yoğunlaşıyor.
2015 ve sonrası
Önümüzdeki 10 yılda mobil cihazların sayısı milyarlara, çevrimiçi cihazların sayısı da 10 milyarlara ulaşacak. Tüm bu sistemler, sürekli büyüyen bir BT altyapısı oluşturacak. Ortaya çıkan verinin boyutu nedeni ile büyük kuruluşların buluta geçişi kaçınılmaz olacak. Sistem uzmanları da her zaman olduğu gibi değişime ayak uyduracak ve yetkinliklerine, ağ altyapısı, bütünleştirme, internet güvenliği de ekleyerek gelişmeye devam edecekler.
ABD işgücü İstatistikleri Bürosunun son araştırmasına verilen cevaplara göre, 2016 yılında popüler BT mesleklerin dağılımı ise şöyle olacak:
Yüzde 53: Ağ sistemleri ve Veri iletişimi Analistleri, yüzde 44: Uygulama Yazılım Mühendisleri, yüzde 29: Sistem Analistleri, yüzde 28: Veritabanı Yöneticileri, yüzde 28: Bilgisayar ve Sistem Yazılım Mühendisleri
Meraklısına:
http://www.mustafakara.net.tr/genel/sistem-uzmanlarinin-gelisimi.html
ETİKETLER : Sayı:957

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics