Yazarlar 25 TEMMUZ 2010 / 18:00

Sizin ürettiklerinizle size rakip olanlar

Şirketlere eğitim veren bir bilişimci dostumuz yakınıyordu. “Birileri, hazırlayıp sunduğum yüzlerce eğitim materyallerini elektronik ortamda kopyalayıp, kendi eğitimleri gibi veriyor. Onun için bu materyalleri artık katılımcılara kitap olarak vereceğim.” Benzer bir durum ürettikleri içerikleri internet ortamında sunan haberciler için de geçerli. Emek, zaman ve belki de para harcayarak hazırladığınız bir haber, yayına girdikten çok kısa bir süre sonra doğrusu ve yanlışıyla onlarca sitede yayınlanıyor. Ya da sayısal platformların, yüzmilyonlarca TL ödeyerek yayınladığı maçlar, filmler vs. internet üzerinden yıllık 120 TL abonelikle başka kişiler tarafından yayınlanıyor.
Haber, maç yayını ya da eğitim materyali, hiç fark etmez. Ürettiğiniz içeriği çalan ve bunu çalmakla kalmayıp bir ekonomik modele dönüştüren ve sizin içeriğinizle size rakip olan bu yapı her gün biraz daha gelişiyor. Bu da şu anlama geliyor. Gerçek içerik üreticileri böyle bir yapıda yaşayamaz. Bu duruma hep birlikte karşı çıkmalı, hep birlikte çözümler üretmeliyiz.
ETİKETLER : Gündem Sayı:781
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN