Yazarlar 12 AĞUSTOS 2013 / 08:30

Son treni de kaçırıyoruz…

Bilişim teknolojileri açısından bakıldığında Türkiye ne yazık ki donanım üretiminde treni kaçırdı. Yazılım üretim açısından bakıldığında da durum pek parlak görünmüyor. Mevcut koşullar çerçevesinde ülkemizin bundan sonra bir dünya markasına dönüşebilme şansı da çok düşük. Uluslararası arenanın güçlü oyuncuları arasında yer alabileceğimiz tek bir alan kaldı, o da hizmet.
Türkiye, “yüksek katma değerli hizmet” modellerini planlama ve hayata geçirme konusunda geç kalmış değil. Bu konuda atılacak olan adımların hem istihdama hem de ihracata önemli katkıları olacaktır. Yüksek katma değerli hizmet sunabilmenin birinci şartı yüksek kaliteye sahip elemanlara sahip olmaktan, ikinci şartı ise devlete “dolaylı yollardan ödenen vergiler”in düşmesinden geçiyor. Enerji ve çalışanların üzerindeki yüksek vergi oranları aklımıza geliyor, bu oranların düşeceğine dair sinyaller alamıyoruz ve hizmet alanında söz sahibi olabilme şansımız ve umudumuz da azalıyor.
YORUMLAR
Broad Band 14 AĞUSTOS 2013 / 14:53 0 0
Türkiye'de ilk yönetilebilir, 1U, 24x1Gbps, 4x10Gbps fiber, L2 switch kartını Beyes olarak tasarladık.
Bundan çok daha iyisini de yaparız ama zihniyet sorunu var değinildiği gibi..

Follow @Beyes_Eng..

Ali Uzel
A. ÇELIK 12 AĞUSTOS 2013 / 19:01 0 0
Maalesef dogrulari söylemissiniz. 20 senedir takip ettigim
zirveler, konferanslar ve fuarlardaki benim izlenimlerimde ayni.... Ama anadolunun geçmisi böyle degil ....12000 yil hep yaratmis ... yarattikçada samari yemis ...dünyanin en zalim ordularina magdur kalmis ... Belki onun için ayni hatayi tekrar yapmak istemiyor... anadolularimiz... Saygilarla A. ÇELIK/Yurtdisi
İLKER ÇOKKEÇECİ 12 AĞUSTOS 2013 / 17:46 0 0
Türkiyedeki anlayışı birkaç cümle ile anlatmaya çalışayım. Kısa sürede çok büyük paralar kazanabilmek için her türlü yolu denemek. Kurumsallaşma, markalaşma ve büyüme konusunda hamaset edebiyatı yaparak çevreyi dolduruşa getirmek. Uzmanlaşmaktan uzak bir anlayışla kazanç gördüğümüz her alanda faaliyet gösterip, paralar kazanıp geri çekilmek.

Malesef bu anlayış devam ettiği sürece yazılımda, donanımda ve hizmette dünya markası olamayız. Çünkü gerçek niyetimiz bu değil.

Saygılar

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics