Yazarlar 23 HAZİRAN 2014 / 08:17

Sonunu düşünen kahraman olamaz

1919 Yılında Pulp dergisinde hayali bir kahraman olarak dünyaya gelen Zorro uzun yıllar geçmesine rağmen tüm dünyada bilinir bir kahraman olmayı başardı. İletişim ağının günümüz ağı ile kıyaslanamayacak seviyede zayıf olmasına rağmen Zorro; çocukların oyunlarına bile girdi ve rüyaları süsleyen bir kahraman olarak tarihte yerini aldı. Her toplum, kahramanlara dönem dönem ihtiyaç duyar. Onun varsayılan doğa üstü yetenekleri kahraman severleri mutlu eder. Bu duygu onları güvende hissetmelerine neden olur(du).
Zaman değişti. Sanal alemde de kahramanlar oluşmaya başladı. Kahraman diyorum çünkü belli bir kesim sanal kahramanına masum bir çocuğun Zorro’suna hayran olduğu gibi hayranlık beslemeye başlandığına şahit oluyorum. Bugün ne yazdı, bunları nereden biliyor diye hayranlıkla takip ediyorlar. Twitter’da ki fuatavni hesabından bahsediyorum. Bir milyon civarında takipçisi var. Hızla takipçi sayısı artıyor. Söyledikleri gündem oluşturuyor. Retweet olmayan tweet sayısı az. Hesabı günde 500’den fazla saldırıya maruz kalıyor. Google’da arama yapınca iki milyon sonuç çıkıyor. Maskenin arkasındaki kişi ya da kişilerin kim olduğu ise bilinmiyor. Ancak söyledikleri güven oluşturmuş durumda ve birçok kitleyi etkilediği de ortada.
Sanal alemin doğru kullanıldığında (söylemlerinin doğru olduğunu kastetmiyorum, siyaset olmasın) ne kadar güçlü bir profilin ortaya çıkacağının en güzel örneklerinden bir tanesi. Takipçileri söylediklerinin doğru olduğunu düşünüyor. Yazı da siyasete girmek istemiyorum ben de hesabı takip ediyorum. Ancak kim olduğunu bilmediğim için şüphelerim de yok değil. Bu bir sosyal mühendislik projesi olsaydı harika başarılı bir deneme olmuş olurdu. Böyle bir profilin bir saniyede gündemi değiştirebilecek gücünün olması sosyal mühendislik projesi açısından ve barındırdığı potansiyel açısından bana riskli geliyor. Muhalefet liderinin yarısı sayıda takipçisi olan sanal bir karakter fuatavni. Bir sabah uyandığımızda söylediklerinin tam tersini söylerse kim ne diyebilecek? Hesabını ele geçirmek isteyen birileri tarafından ele geçirilmesi durumunda oluşabilecek durum bile ilginç olacak. Başka bir hesaptan “durun fuatavni aslında benim” deseler kim hangisine inanır acaba?
Hesap açıldığında bu kadar büyük bir kesime hitap edeceğini düşünüyor muydu bilmiyorum. Lakin söyledikleri gibi sanırım. Sonunu düşünen kahraman olamaz değil mi?
ETİKETLER : Sayı:977

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics