Yazarlar 15 MART 2011 / 00:49

Sosyal Medya’yı Etkin Kullanmak - II

Son yazımızda firmaların pazarlama ekiplerinde artık gereği kaçınılmaz hale gelen sosyal medya pazarlama uzmanlarına olan ihtiyaçtan söz etmiştik. Bu yazımızda bunun nasıl yapılabileceğini ve dikkat etmek gereken konuları inceleyeceğiz.
Bu konuda ilk karar vermek gereken bu kimi görevlendireceğiniz. Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi, firmanın pazarlama ekibinde çalışan ve sosyal ağları iyi kullanan birisini seçmeniz son derece yanlış olacaktır. Bu iş için sosyal ağlar ve sosyal pazarlama netiketine hakim, takipçileri yönlendirmeyi - yönetmeyi değil – iyi bilen, Internet alanında deneyimli birisini bularak işe başlamanızı tavsiye ediyorum..
Yaratıcı, yönlendirici, stratejik ve analitik düşünce yeteneklerine sahip olmak da bu kişinin olması gereken yetkinliklerinden.
Bu uzmanın günlük operasyon sırasında en çok dikkat etmesi gereken, ürünleri sosyal ortamda tanıtırken, tartışmalara ne zaman ve ne şekilde müdahil olacağını kestirmesi. Soru-cevap sayfası, duvar, mesaj tahtası gibi ortamları yönetmeye kalkmamak, topluluğu bariz bir şekilde istenen tarafa doğru ittirmemek çok önemli. Bu davranış biçimi topluluğun hızla sizden kaçmasına yol açacaktır. Tersine, bilgilendirici ama gereksiz detay vermeyen, doğru anda ortama girip açıklayıcı cevaplar veren, sorduğunuz soru ya da verdiğiniz cevaplarla topluluğu meraklandırıp yönlendiren birisi olun.
Bilmek gereken bir diğer konu sosyal pazarlamanın standart bir 09:00-18:00 işi olmaması. Sosyal pazarlama yetkilisi, müşterilerine ne kadar hızlı cevaplar verirse firmanın ciddiyetini o kadar yansıtacak, takdir edilecektir. Takipçilerinizin başka firmalara ait çağrı merkezlerinde dakikalarca bekletildiği gerçeğinden yola çıkarsak, farklı gördükleri bu davranış biçimi, zaman içinde Internet’ te blog’ larda bile konuşulacak, firmaya sıkı bağlı takipçilerin sayısı hızla artacaktır.
Sosyal pazarlama uzmanın dikkat etmesi gereken daha çok konu var, başka makalelerde hem bu detaylardan, hem de takipçilerin bizzat kendilerine yaptırılan pazarlama kampanyalarının önemi ve yöntemlerinden bahsediyor olacağız.
ETİKETLER : Sayı:812

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics