Yazarlar 02 EYLÜL 2012 / 11:18

Sosyal medya: Alternatif medya

Kullanıcıların gerçek zamanlı bilgi akışıyla sosyal ağlar halinde etkileşim içine girdikleri sosyal medya, özellikle mobil iletişimin ağırlık kazanmasıyla internetin giderek büyüyen devasa bir boyutunu oluşturuyor.
Sosyal medyanın tek yaptığı insanları sosyal ağlar halinde örgütlemek değil. Gerçek zamanlı, paylaşıma dayalı bilgi akışı, onu bir medya haline de getiriyor. Kullanıcı temelli içerik, herhangi bir medya kurumunun müdahalesi olmadan, güncel olaylar hakkında haber, yorum, analiz üretilip bunların kitlesel olarak paylaşılmasına imkan tanıyor. Ana akım medyada bilgi akışını yöneten ekonomik ve siyasi ilişkilerin belirleyiciliğinden sıyrılan bu akış, sosyal medyayı en önemli alternatif medya platformlarından birine dönüştürmüş durumda. Son yıllarda ana akım medyanın bizden gizlediği ne kadar haber ve bilgi varsa, bunları sosyal medya sayesinde öğrendik.
Bu durum, hükümetleri, şirketleri, yani her türlü güç odağını derinden rahatsız ediyor. Ne de olsa artık yönetmek, bilgiyi yönetmek anlamına geliyor; bilgi yönetimi setlerinde oluşan demokratik gedikler, güç odaklarını artık bildikleri gibi yönetemeyecekleri bir nüfusla karşı karşıya bırakıyor. Sosyal medya, teknik yapısı gereği, bu ağı yöneten şirketlerin tam bir işbirliği olmaksızın sansürlenebilecek bir platform değil. Çünkü bu şirketlerin değerini kullanıcıları belirliyor ve şirketler de kullanıcıları aleyhine işbirlikleri kurmaya hazır değil.
Gerçi son zamanlarda Twitter’ın Türkiye ayağında gündeme gelen, her türlü siyasal ve muhalif sözcüğün “Trend Topics” listesinde sansürlenmesi gibi yerel müdahaleler de olmuyor değil, ama bu otoriteler için yeterli değil. Bu yüzden, Gaziantep saldırısı sonrasında bir Bakan’ın ağzından, “sosyal medyaya itibar etmeyin” türü çıkışlar görüyoruz; ama insanlar resmi ağızlara itibar etmeyi bırakalı çok oldu.
Geriye ne kalıyor? Geriye, sosyal medya paylaşımlarından yeni “suç”lar türetip insanları korkutmaktan başka bir şey kalmıyor. Yeni üniversite disiplin yönetmeliğinde sosyal medya paylaşımları suç haline getiriliyor; insanlar sosyal medya da yazdıkları ve paylaştıkları şeyler için tutuklanıyor, bunlar dava dosyalarında hukuk garabeti “deliller”e dönüştürülüyor; sosyal medya kullanımı neredeyse bir terör faaliyet olarak kodlanıyor. Niçin? Çünkü iktidarların denetimleri dışında bir medyaya tahammülleri yok. Kalın duvarlı o eski bilgi kalelerini özlüyorlar. Boşuna....
ETİKETLER : Sayı:886

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics