Yazarlar 27 ŞUBAT 2011 / 18:00

Sosyal medyayı etkin kullanmak

Geçen ay kaleme aldığım twitter’in kurumlarda kullanılması yazısından sonra, ülkemizde sosyal medya alanında ciddi emek sarfetmiş bir dostumdan, konu hakkında güzel bir yorum ve detaylı bilgiler geldi. Bu yazımı, şirketlerin pazarlama ekipleri içinde bulunması gereken sosyal medya birimine ayırıyorum.
Son yıllarda facebook ve twitter gibi ortamlar, pazarlamanın önemli yerlerinden biri haline geldi. Müşterileri bir topluluk olarak kendinize bağlamak, onlarla yakın ilişkiler içinde olup bu sayede fırsatlar yaratmak, sosyal pazarlama dediğimiz bir kavramın doğmasına neden oldu.
Ülkemizdeki durumu incelediğimizde ise, bu mecraları kullanan bazı kişi ve kurumların konu hakkında fikri bile olmadığını, gereksiz ve önemsiz yayınlar ile takipçilerini sıktığını görüyoruz. Tahmin ederseniz ki, topluluklardan para kazanmayı başaran şirketler, takipçileri sıkmadan, tam tersine sürekli şirket ve ürünlere olan ilgiyi artırarak, onları gerçek bir fan haline getirmeyi başaranlar oluyor.
Günümüzün değişen dünyası ile birlikte, şirketlerin pazarlama ekiplerinde, bu mecraları sadece kullanmayı bilen değil, sosyal medya etiketine de hakim, sistemlerin detayları hakkında teknik bilgi sahibi, interneti çok etkin kullanan yeni nesil pazarlama uzmanlarına ihtiyaç var.
Özellikle pazarlanacak ürün sosyal ortamlarda tartışılması kolay olan, faydanın ortaya çıkması için kullanıcıları detaylı bilgilendirmek, karşılaştırmalar yaparak farkın anlatılabileceği bir ürün ise, iyi bir kampanya yönetimi ile, sosyal pazarlamanın etkilerini hızla görüp ciddi fırsatlar yaratmak mümkün.
Bu konuda çalışacak sosyal medya uzmanı, sadece takipçi topluluğunu izleyerek sorulara cevap vermekle kalmayacak, aynı zamanda ürün ve marka hakkında yeni tartışmaları da sanal ortamda başlatıp yönetecektir. Potansiyel müşterilerine karşı, şirketin gerçek sesi olan sosyal medya uzmanı, yaptığı doğru aktiviteler ile müşterilerin güvenini kazanacak, zaman içinde sadık bir müşteri topluluğu yaratılmasını da sağlayacaktır.
Bunun nasıl yapılabileceğini ve dikkat etmek gereken konuları da bir sonraki yazımda inceleyeceğiz.
ETİKETLER : Sayı:810

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics