Yazarlar 07 OCAK 2013 / 08:00

Square’in önlenemez yükselişi

Son zamanlarda basında sürekli yer bulan Square ve mobil satış noktası (m-POS) teknolojisi bu yazımızın konusu.
Square, m-ödeme sektörünü yakından takip etmeyenler arasında, ilk olarak Starbucks’ın şirkete 25 milyon dolar yatırım yaparak, 7 bin noktasında sistemi devreye alacağını açıklaması ile popüler oldu.
Bu haber sonrasında, Kasım ayında -daha Starbucks ciroları eklenmeden- Square’ın yıllık 10 milyar dolar ciro barajını aştığını açıklaması gelen ikinci büyük haberdi.  Aynı ay içinde, 2009 yılı kuruluşundan sonra 4. defa olarak, şirketin 200 milyon dolar daha yatırım alarak, değerini 3.25 milyar dolara dayandırması, Square’in haber sitelerinde hızla popülerleşmesini sağladı.
Vizyoner bir kurucuya (Twitter kurucularından Jack Dorsey), son derece basit bir iş modeline (iPhone’a takılan kare şeklindeki bir manyetik kart okuyucu ile, cep telefonunun anında POS cihazı haline gelmesi) ve mikro mobil ödeme alanında dev bir adreslenebilir markete sahip olan Square’in silikon vadisinin yeni bombası olacağını söylemek yanlış olmaz.
Bu gelişmeler karşısında ülkemizde de çok popüler olan 3 milyar dolar değerindeki Groupon’un, akıllı telefonları benzer bir aksesuar ile ödeme noktasına dönüştüren yeni bir servis sunacağını duyurması, bu alanda Apple-Samsung arasındakine benzer yeni savaşlar göreceğimizin de göstergesi gibi.
Square’in telefona takılan aksesuarı 9.99 dolara satılmakla birlikte, içinde 10 dolar kredi ile gelmesi sayesinde, satış noktalarına çözüm teknik olarak bedavaya geliyor.
Öte yandan, Square’in başka maliyet içermeden sadece kart okuması başına yüzde 2,75 komisyon oranı ile çalışması ve ödemelerin ertesi gün hesaba geçmesi sebebiyle, hızla yayıldığı aşikar.
Bazı analistlerin kasasında duran nakit fazlası ile, Apple’in hızla satın alması gerektiğini düşündüğü Square’in, Purdue Universitesi’nden profesör Richard Feinberg, yazar kasanın sonunu getireceğini iddia ediyor.
Küçük işletmeler için son derece avantajlı olan Square kullanımının, tercih edilmesinin altında yatan etkenler düşünüldüğünde, aşağıdaki maddeleri söylemek mümkün:
.    Kasa görevlisi gereğini ortadan kaldırması
.    Kasa işlem süresini saniyelere indirmesi
.    Düşük sahip olma ve kurulum ve komisyon bedelleri
.    Raporlama.
Ülkemizde mobil ödeme alanında çalışanlara duyurulur.
ETİKETLER : Sayı:903

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics