Yazarlar 25 ŞUBAT 2013 / 08:00

SSD vs. HDD

Charles Babbage 1830'larda hesaplama ve fark işlemlerinin elektro mekanik parçalara yaptırılması gerektiğini düşünmesi, efsane MARK I ve ENIAC' lardaki delikli kart ve ilk elektronik devrelerin kullanılmaya başlanması, vakum tüplü UNIVAC I, IBM XT-AT, 386 Pentium... Günümüzdeki dizüstü, workstation, netbook, tablet vb. cihazlar bahsettigimiz bu eski, birçoğumuzun bilmediği aletlere çok uzak olsa da hepsinin evrim geçirdiği birçok noktadan şüphesiz bir tanesi hafızaları olmuştur.

Hafıza denilen şey kimi zaman delikli kart üzerinde, kimi zaman transistörde, kimi zamanda 2 santimetrekarelik alanda milyonlarca bit bilgiyi taşımak demektir.

Bu yazıda günümüzde aktif olarak kullanılan HDD ( Hard Disk Drive ) ve bilinmesine rağmen çok kullanılmayan SSD ( Solid State Drive ) disklerden bahsedeceğiz .

HDD Nedir?

Sabit disk olarakta bilinen sabit diskler bilgisayarda işlenen verileri kaydetmeye yarayan yukarıda bahsettiğimiz hafıza ürününün günümüzde kullanılanıdır. Sabit disk döner bir mil üzerine sıralanmış, metal veya plastikten yapılma ve üzeri manyetik bir tabaka ile kaplı plakalar ve bu plakaların alt ve üst kısımlarında yerleşen okuma/yazma kafalarından oluşur. Veriler sabit diskteki bu manyetik tabakalar üzerine kaydedilir. Verilerin kaydedilmesinde mıknatıslanma mantığı kullanılır. Mıknatısın iki kutbu sayısal olarak 1 ve 0 ‘ı temsil eder. Veriler böylece küçük mıknatıslar halinde bu manyetik ortamlara yazılırlar. Bu manyetik tabakaların üstü dairesel çizgilerle örülüdür. Bunlara iz (track) denir. Genel itibariyle çok kullanılan ve tercih edilen olması ve özellikle ucuz fiyatları sebebiyle disk modeli seçiminde hala tahtını kimseye kaptırmamıştır. Diskler SATA birimine bağlandığından  sabit diskler alışılagelmiş olarak SATA disk olarak ta adlandırılır.

SSD Nedir?

Katı Hal sürücüsü olarakta bilinen SSD'ler HDD'ler gibi hareketli parçalara sahip olmadıkları için mekanik disklere göre boy, enerji tüketimi, hız ve fiyat olarak oldukça farklıdırlar. Üzerinde yüksek kapasiteli flash bellekler ( NAND ) bulunduran bu diskler veri iletimi ve depolama işlemini bellekler aracılığıyla "Tunneling işlemi" yaparak sağlar. Bu proses esnasında sabit disklerde oluşan gürültü, ısı ve mekanik aksamlarin bozulma vb. durumu olmamaktadır. SSD'ler temelde ikiye ayrılır: MLC (Multi Level Cell) ve SLC (Single Level Cell). Bu iki çeşidin ayrıldığı nokta depoladıklari bit sayısı ve performans olarak gözlenir. SLC'ler her bir hücrede 1 bit taşıyıp yüksek performans sunarken, MLC 'ler az performansla her hücrede 3 bit taşımaktadırlar.

Yakın zamanda HDD'lerin tahtını ele geçirecek olarak piyasada tanıtılsa da artan maliyet ve fiyatları özellikle son kullanıcının SSD ile buluşmasına engel olmaktadır.

Farkları

Her ne kadar HDD'ler popülerliğini korusa da yakın zamanda SSD'lerin daha yaygın olarak kullanılmaya başlanacağını söylemek kaçınılmazdır. SSD'lerin yapılari gereği mekanik parçalardan olusmamaları ve dolayısıyla mekanik anlamda bozulma riskinin olmaması, temel olarak HDD'lere göre hızlı olmaları, daha az güç harcamaları ve darbelere dayanıklı olmaları başta sayılabilecek farklardandır. SSD'lerin bu zamana kadar yaygınlaşmamasının sebebi eskiden beri flash bellek teknolojisinin daha büyük kapasitede üretilip bilgisayarlarda kullanılabilirliğinin mümkün olmaması değil, mekanik ve donanımsal HDD'lerin hala kullanılıyor olup piyasadan kalkmamış olması ve en büyük etken de yüksek kapasiteli entegre üretiminin hala pahalı olması. Fiyatlarının yüksek olmasına geçtiğimiz yıl WD ve Seagate'in depolarını sel basmış olması her ne kadar sebep olarak gösterilse de Türkiye'deki teknolojinin diğer ülkelere göre hala pahalı olduğunu da unutmamak gerek. ( Bugün Türkiye şartlarında 60 GB bir SSD ile 750 GB HDD eşdeğer fiyattadır ) . SSD'ler bu farkların yanı sıra dayanıklılık, okuma yazma hızı gibi bilgisayarın çalısmasını etkileyen diğer faktörlerde de HDD'ye göre üstündürler.

Son olarak diskler için su sözü söylesek yerinde olur sanırım: "Bilgisayar en yavaş parçası kadar hızlıdır"

İpucu : HDD'lerde dönen mile bağlı disk ile okuyucu kafa arasında yaklaşık 10 nanometrelik bir boşluk vardır (bir saç teli 40 - 60 nanometre arasındadır). Bu boşluk o kadar ince ve diske o kadar yakındır ki okuyucunun herhangi bir şekilde nanometre düzeyinde yerinden oynaması diskte daha sonraları fark edilebilecek ciddi hasarlar meydana getirebilmektedir, bilinen ismi ile bu durum "Bad Sector" olarak anılmaktadır. Dolayısıyla HDD bulunan bilgisayarlarda özellikle cihazın çalışma esnasında sarsılması, taşınması bu hatanın oluşmasına sebep olmaktadır.
YORUMLAR
Sadettin Tüz 28 ŞUBAT 2013 / 11:25 0 0
Bilgilendirici olmuş ki devamını bekliyoruz ..!