Yazarlar 22 TEMMUZ 2012 / 14:29

Stuxnet, Duqu, Flame virüsleri ve yeni dünya düzeni

Cuma günü New York Times’ta  yer alan bir habere göre, 2011 yılında İran’ın sahip olduğu 5000 uranyum zenginleştirme santrifüj donanımının 1000 tanesine zarar veren Stuxnet virüsünün yazılma ve kullanma talimatı bizzat Barack Obama tarafından verilmiş. Detayında birçok teknik ve stratejik uzmanın da bu doğrultuda görüşleri olan haber, eğer doğruysa, İran’ın şüpheleri gerçekleşmiş ve siber dünyada ilk resmi askeri saldırının yapılmış olduğunu gösteriyor.
Stuxnet virüsü temelde scada sistemlerini etkiliyor ve çalışamaz hale getirdiği için sanayi kuruluşları için ciddi bir risk teşkil ediyordu. Virüsün ilk olarak bu uranyum zenginleştirme tesislerinde ortaya çıkmış olması İran’ın şüphesini güçlendiriyordu ki; ABD kaynaklarından bunun teyit edilmesi şüpheyi doğruladı. Virüs, uranyum zenginleştirme tesislerinden dışarı çıkmış ve bazı masum sanayi şirketlerini da çok olumsuz bir şekilde etkilemişti. Üretim yaptıkları scada sistemlerinin çalışamaz hale gelmesine neden olmuştu.
Virüsü yazan mevcut kodlara bir iki şey daha ekleyerek boş durmadı sanırım. Sırasıyla Duqu ve Flame virüslerini düşününce halka tamamlanıyor. Duqu virüsü yine scada sistemlerine girdi ama zarar vermeden bilgi sızdırma görevini yerine getirdi. Bu istihbaratın çağımızdaki en güçlü ve risksiz yöntemi olmalı, oturduğunuz yerden gizlice sistemlere girip güncel tüm bilgi ve statüleri elde edebilirsiniz çünkü.
Halkanın şu ana kadar bilindik son virüsü ise Flame virüsü oldu. Görevini tamamladıktan sonra kendi kendini yok etme özelliğine sahip olan virüs için, birçok antivirüs yazılım şirketi gelmiş geçmiş en karmaşık ve organize bir virüs olduğu konusunda hemfikir.  Virüsün en etkin olduğu zamanda en yoğun olarak haberleştiği 4 sunucunun 4 tanesinin de Türkiye’de olması virüsün kaynağının Türkiye olabileceği söylentilerini çıkardı. Ancak çok geçmeden sunuculardaki trafik Almanya, İtalya ve Vietnam’daki sunucular taşındı.
Flame virüsü;  Stuxnet ve Duqu virüslerinin torunu, evrim geçirmiş hali. Daha güçlü, daha akıllı, kendini yok etmeye programlanmış bir askeri görev virüsü.
Sanırım önümüzdeki yıllar farklı olaylara gebe..
ETİKETLER : Sayı:881

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics