Yazarlar 23 EYLÜL 2013 / 08:05

Sürdürülebilirlikte 41. sıra

Merkezi İsviçre’de Zürih’te olan RobecoSAM, küresel ölçekte sürdürülebilirlik hesabı yaparak, yatırımcılara yol gösteriyor. Su, enerji, iklim, tarım, yaşam kalitesi, sağlık gibi parametrelere bakarak bir ülkenin “geleceğe” ne kadar hazırlıklı olduğunu hesaplıyor.
59 ülke arasında Türkiye, bütün bu hesaplara göre 41. sırada.
Acaba kimlerle “aynı sürdürülebilirlik” düzeyindeyiz?
Türkiye’nin 4.36 puanı var (en yüksek puan İsveç’te 8.25). Bizim üst komşularımız Tayvan, Yunanistan, Peru, Kuveyt diye çıkıyor. Alt komşularımız Arjantin, Kolombiya, Filipinler, Brezilya diye iniyor.
Rusya, bütün muazzam doğal kaynak servetine rağmen 55. sırada. Venezüella bütün petrol zenginliğine rağmen 57. sırada. En altta Mısır ve Nijerya var. Nijerya da OPEC üyesi oysa.
Bu kısacık özet dahi şunu gösteriyor: İndekste bakılan şey, “görünür” zenginlik değil. Öyle olsaydı, maşallah dünyanın 16 veya 17. büyük ekonomisi olan ülkemiz 41. sırada yer almazdı.
Tıpkı, Deloitte ve Harvard Business School (İş Yönetimi Okulu) tarafından 50 ülkenin verileriyle hazırlanan Toplumsal İlerleme İndeksi’nde (Social Progress Index) Türkiye’nin, 20. sırada yer alması gibi. Zenginlik tanımı, “milli geliri nüfusa böl, ortaya çıkan rakama inan” basitliğini geride bırakalı çok oldu. Ne tuhaf ki ülkemizde “ekonomik büyüklük” hala zenginlik göstergesi sayılıyor. Valla biz, ne sayarsak sayalım, artık topla-böl basit aritmetiğe değil, daha karmaşık regresyon ve eğilim analizlerine önem verilmeye başlandı.
ETİKETLER : Sayı:939

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics