Yazarlar 25 MART 2013 / 08:35

Tabletin ana vatanına yakışmıyor!

İlk bilinen kil tablet bazı kaynaklara göre Anadolu kökenli Hitit medeniyetinin en parlak yıllarında ortaya çıktı. Bugün bu eski medeniyetin bıraktığı coğrafyada yaşayan Türk milleti olarak ise bizim kil tabletlerden esinlenen tablet bilgisayar konusunda çok geride kaldığımız gün gibi aşikâr. Gerçi son dönemde test merkezimize birçok tablet geldi. Ancak bunların neredeyse tamamı yabancı markalı ürünler. Hatta üşenmedik dört tanesinin de test yazılarını bu hafta yazdık ki bunların ikisi yerli markaların yurtdışında ürettikleri cihazlar.
Öte yandan FATİH gibi muazzam bir başarı hikâyesi yaratabileceğimiz önemli projemiz var. Bu proje ortaya çıktığından beri telaffuz edilen tablet sayısı artık kimsenin aklında değil. Zira bu rakam her geçen gün değişiklik gösteriyor. Peki, yerli bir ürün yaratmak bu kadar mı zor? Ya da çok uluslu markaların üretimini tabletin anavatanına kaydırmak gerçekten imkânsız ve kârsız bir iş mi? Bu soruların yanıtlarını ben dâhil herkes çok iyi biliyor ama elini taşın altına sokan yok. Ne yapsak, bunca yıl sonra gazeteciliği bırakıp tablet işine mi girsek?!?
ETİKETLER : Sayı:914
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN