Yazarlar 03 HAZİRAN 2013 / 08:10

TAÇ

Hayır, “kralın tacı” anlamına değil, ama kim bilir, belki de öyledir. TAÇ, Türk-Alman-Çin işbirliği anlamına. Almanya’daki ofisi üzerinden AB ülkelerine ürün satmak isteyen ve yüzde 47 anti damping vergisi konulması tehlikesiyle karşı karşıya olan bir Çin şirketi, Gümrük Birliği’nde olmamız nedeniyle, Türkiye’de fabrika kurdu. Açılışı, Çinli şirket temsilcisi, Türk ortak, Bakan Taner Yıldız ve Salih Kapusuz, kurdeleyi birlikte keserek yaptılar. Ürün, güneş enerjisi paneli. Kutluyor, hayırlı olsun diyorum.
Kurdele kesmeden önce, iki büyük banka, kredi sözleşmelerini, TÜV, ürün kalite anlaşmasını ve bir müşteri de 100MWlık ilk siparişin sözleşmesini imzaladılar. Kısaca, teknoloji orada, kredi sağlanmış, pazar var, devlet arkalarında. Bu iş uçar. 600 kişiye iş sağlıyorlar, devamı gelsin. Törenden dönerken, radyoda Bakan Zafer Çağlayan, ABD ve AB arasında imzalanması gündemde olan serbest ticaret anlaşmasının, Türkiye’ye doğru mal akışı için kolaylık sağlayacağı, biz AB’ye tam üye olmadığımızdan bu anlaşmadan mal çıkışı için yararlanamayacağımıza değinerek, “kaldırıp atalım gümrük birliğini, yerine biz de serbest ticaret anlaşması yapalım” diyor. Törende, “nihayet gümrük birliğinin bir yararını gördük” diye düşünürken sevincim kısa sürdü.
Tesis, silikon pul (wafer) işleme yetkinliğine de sâhip. Böylece, küçük ölçekli, tümdevre amaçlı, 1980lerde, teknolojisi yerli akademik bilgiye dayanarak geliştirilen tesise, bir ikinci, Çin kökenli teknoloji transferi eklenmiş oluyor. Artık resmen Çin’e alt yüklenici olmuş bulunuyoruz.
Bakan Yıldız, bir de müjde verdi: bu yerli üretim panellerden üretilen elektriğe, ekstra zamlı bedelle satma olanağı sağlanacak. Güneş enerjisi, güneş tarlalarından elde edilebileceği kadar, tüketimin yanı başında, binalarda da elde edilebilir, avantajlı olanı da budur. Buna ilişkin kanun, yönetmelik, her şey yürürlükte, ama bırakın üretip yüksek bedelle satmayı, bireysel yatırımcı, pratikte, depolamak amacıyla bile enterkonnekte sisteme elektrik basamıyor. Umalım, bu vesile ile bu sorun da çözülsün.
ETİKETLER : Sayı:924

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics