Yazarlar 12 AĞUSTOS 2011 / 16:14

Tanrı Parçacığı nedir?

İki hafta önce, CERN – LHC’de yapılan ATLAS deneyinden beri merakla aranan Higgs Bozonu (Nam-ı Diğer Tanrı Parçacığı) parçacığından, 60 adet tesbit edildiğine ilişkin haberler tüm yazılı ve görsel basında yankılandı. İlk olarak LiveScience.com sitesinin haberinden yayılan iddia sonrasında, fizik ve nükleer mühendislik ile ilgilendiğimi bilen dostlarımı kırmayarak, bu yazımda Higgs Bozonu’ ndan bahsedeceğim. Affınıza sığınarak, BT ile ilgili gündemimize bir haftalık ara veriyorum.
Standart Model kuramı, maddeyi oluşturan temel parçacıkları ve bunların etkileşmesinde önemli olan elektromanyetik kuvvet, elektro-zayıf kuvvet ve güçlü nükleer kuvveti, eksikleri olsa da başarı ile açıklayan bir kuramdır. Standart modele göre, elektrik, manyetizma, ışık ve bazı radyoaktif ışınımlar, bahsi geçen “elektro-zayıf kuvvetin” farklı görünümleridir. Ancak kuramın matematiksel olarak ispatlanabilmesi için, bahsi geçen kuvveti taşıyan parçacıkların kütlesiz olması gerekmekte. Deneysel olarak bunun doğru olmadığını bildiğimize göre, problemi berteraf etmek için, fizikçi Peter Higgs, Robert Brout ve François Englert bir çözüm geliştirmişler.
Bu bilimadamlarına göre, Büyük Çarpışma’dan hemen sonra oluşan tüm madde parçacıklarının hiç kütlesi yoktu. Evren soğudukça ve sıcaklık belli bir değerin altına düşünce, “Higgs Alanı” denen görünmez bir kuvvet alanı, “Higgs Bozon” ile birlikte oluştu. Teoriye göre bu alan tüm evrende mevcut ve onunla temasa geçen tüm parçacıklar Higgs Bozonu sayesinde, kütleye kazanmaktalar. Higgs bozonu ile daha uzun süre ilişkiye giren parçacıklar daha ağır olmakta, etkileşime girmeyen parçacıklar kütlesiz kalmaktalar.
Mevcut Standart Model’in açıklayamadığı durumlar ile mükemmel uyan bu teorinin tek sıkıntısı, şimdiye kadar adı geçen ve maddenin varolmasını sağlayan “Higgs Bozonu” ’nun gözlenememiş olması idi.
Bakalım önümüzdeki günlerde, yerin 100 metre altında, 27 km. lik hızlandırıcıda, ışık hızının 99.999998’ inde çarpışan parçacıklar, evrenimizle ilgili hangi bilinmeyeleri gösterecek?
http://www.livescience.com/15224-higgs-boson-god-particle-buzz-rises.html
Sağlıcakla kalın.
ETİKETLER : Sayı:834

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics