Yazarlar 04 ARALIK 2013 / 16:45

Tarafsız basına taraf olmak!

Geçtiğimiz hafta biz sektörel basın kuruluşlarını ve bağlı çalışan kurumları olumsuz etkileyecek bir yasa hakkında sürekli konuştuk. Yine geçen hafta sonuna doğru da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 6502 sayılı “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun”u onayladı.
Bu yeni yasaya göre; “Reklam olduğu açıkça belirtilmeden, yayınlarda, mal ya da hizmetlere ilişkin isim, marka, logolarla işletme adlarının reklam amacıyla yer alması ve tanıtıcı mahiyette sunulması, örtülü reklam olarak kabul edilecek. Her türlü iletişim aracında sesli, yazılı ve görsel olarak örtülü reklam yapılması yasak olacak.” Yani şirketler basın bülteni hazırlayamayacak, hazırlasa bile basına ücretli olarak servis edilecek ve gazeteler de ücreti karşılığında bu bültenleri yayınlayabilecek. Şirket özel haberlerini tamamen unutun, artık o konu tarih oldu bile.
Bir yerlerden bakıldığında elbette bu yasanın tutar tarafları ve bu yasayı hazırlayanların kendilerini savunabilecekleri bahaneleri hazırdır. Ancak özellikle sektörel yayınları yok etme planı olarak hazırlanan bu yasa; hangi basın kuruluşlarına uygulanacak, hangilerine uygulanmayacak işte biz de bunu merakla bekliyoruz!
ETİKETLER : Sayı:948

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics