Yazarlar 16 EYLÜL 2013 / 08:17

Tavsiye ediyorum

VHS film kiralama işini başlatan 1985’de ABD’de kurulan Blockbuster şirketi idi. 2004’te 9 bin dükkan ile zirve yapmış, 923 milyon dolar kâr etmişti. Eylül 2010’da iflasını ilan etti ve 233 milyon dolara İngilizlere satıldı. Ne oldu Blockbuster’a?
Netflix 1997’de yine ABD’de kuruldu. Amacı Amazon’un kitaplara yaptığını filmlere yapmaktı. Kiralık DVD’leri posta ile dağıtıyordu ama asıl katma değeri tavsiye sistemi idi. Abone tercihleri verisini işleyen CineMatch isimli algoritmaları bir abonenin film değerlendirmesini dörtte üç olasılık ile “yarım yıldız” kesinlikte tahmin edebiliyordu ve sonuçta abone Netflix’in önerdiği filmi izledikten sonra yüzde 50 olasılıkla 5 yıldız veriyordu. 2005’te hergün 1 milyon DVD postaya veren, 5 Şubat 2007’de 1 milyarıncı filmi kirlayan Netflix, Blockbuster’ı tarihe gömdü. Şu an 40 milyona yakın abonesi, 2 milyar dolar kârı var.
Sayısal film kiralayan Netflix’in CineMatch algoritmasında kullanılan tahmin teknikleri, aslında sayısal video kodlamadan pek de farklı değildir. Sıradaki resim karesini tahmin edip hatayı kodlayarak sıkıştırmak sayısal videonun temel çalışma prensibidir. Bunların akademik çalışmalarla hızla geliştiğini gözleyen Netflix, 2006’da CineMatch’i yüzde 10 geçecek algoritmaya 1 milyon dolar vaat ederek sansasyonel bir yarışma başlattı. Yarışmaya 150 ülkeden 20 bin takım katıldı. İlk yılın sonunda AT&T Bell Labs’den katılan BellKor takımı birinci geldi ama sadece 50 bin dolar “gelişme ödülü” alabildi, çünkü CineMatch’i yüzde 8,43 geçebilmişlerdi. 2008’de BellKor, BigChaos isimli takım ile algoritmalarını birleştirip, yine gelişme ödülü aldı ve sonunda 2009’da Pragmatic Theory isimli takımla da birleşince yüzde 10,1’i yakaladı ve büyük ödülü aldı. Yine 3 takımın birleşmesinden oluşan Ensemble’da aynı oranı yakalamıştı ama ödülü 24 dakika ile kaçırdılar.
Bu dramayı sergileyen iki rakip ekibin de kullandığı yöntem aynı: Ensemble Classifiers (Sınıflandırıcı Ansamblesi). Algoritmanın tarifini commendo.at adresinde bulabilirsiniz. Şu an yüz tanımadan, tıbbi teşhislere birçok üründe kullanılan bu teknik işte böyle ünlenmişti.
ETİKETLER : Sayı:938

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics