Yazarlar 08 TEMMUZ 2013 / 08:00

TechEd 2013’e bulut bilişim, büyük veri ve mobil uygulamalar damgasını vurdu

Microsoft her sene düzenlediği TechEd konferanslarında yeni teknoloji eğilimlerini ve yatırımlarını anlatırken, bilgi teknolojisi çalışanlarının eğitim, kariyer ve sosyalleşme ihtiyacına da odaklanıyor. Bu amaçla Avrupa genelinden binlerce BT profesyoneli ve yazılım geliştirici geçtiğimiz hafta 5 gün boyunca Microsoft’un bulut bilişim, büyük veri ve mobil uygulamalar ağırlıklı stratejilerinin hayatlarını nasıl etkileyeceğini görmek için İspanya’daydı.
Teched’in gündeminde olan konuların günümüzün en güncel konuları olan mobil teknolojiler, uygulamaların servis

olarak sunulması ve büyük veri olması katılımcıları şaşırtmadı. Milenyum başında konuşulmaya başlanan bu konuların son yıllarda hayatımıza girmesi ise internet kullanım yaygınlığının artması ve genişbantın daha büyük kitlelerin erişimine girmesiyle hayat bulabilmesiyle açıklanıyor.
Microsoft’ta Windows Server ve System Center Bölümü Başkan Yardımcısı olan Brad Anderson yaptığı açılış konuşmasında Microsoft’un mobil, bulut bilişim ve büyük veri kavramlarındaki teknolojileri hangi ürünlerle ve stratejilerle adreslediğinden bahsetti. Brad Anderson konuşmasında Microsoft’un artık bir “cihazlar ve servisler” şirketi olduğunu belirtirken “insan merkezli BT” yaklaşımının Microsoft’un ürün geliştirmelerinde çıkış noktası olduğunu vurguladı. Anderson’a göre bu yaklaşım kişiselleştirilmiş deneyimlerin herhangi bir zamanda herhangi bir yerden güv

enli bir şekilde değer yaratmasına dayanıyor. Anderson Microsoft’un bu gereksinimi sağlamak için işe kullanıcının ihtiyaçlarını merkeze koyarak başladığını belirtti. Microsoft’un kullanıcı ihtiyaçlarına geç de olsa bu kadar içtenlikle odaklanmasının, fikrini aldığımız katılımcıların takdiriyle karşılandığını gördük.
Konuşmanın devamında Anderson, servis olarak sunulan uygulamaların kurumsal ve bireysel kullanıcıların günlük ve kurumsal işlerini yapma şekillerini değiştireceğini anlatırken, bu gelişimin Microsoft’un çalışma şeklini etkilediğinden de bahsetti. Bu doğrultuda Microsoft daha sık aralıklarla sürüm sunma yoluna gidiyor. Bulut bilişim tasarım prensiplerine uygun olarak geliştirilen Windows 2012 R2, SystemCenter 2012 R2 ve Windows Intune’un duyuruları TechEd’de yapıldı. Microsoft bu üç kritik uygulaması ile cihazların merkezi yönetimini hedeflerken bulut hizmetlerini sunma konusunda daha güçlü bir operasyonel servis altyapısı hedefliyor.

Windows 8.1
TecheEd etkinliği Avrupa’da devam ederken Microsoft’un BT çalışanlarına yönelik diğer önemli bir etkinliği olan BUILD San Fransisko’da yapılıyordu. Burada duyurulan Windows’un 8.1 sürümünü Microsoft Window İşletim Sistemi Bölümü Başkan Yardımcısı Jon DeVaan TechEdkatılımcıları ile paylaştı. Windows 8’in iş ve kişisel yaşamlarımızı birleştiren bir dünya için geliştirildiğini belirten DeVaan, Windows 8.1’in bu vizyonu sürdürdüğünü ve Windows 8.1 ile cihazların ve uygulamaların kurumsal yetenekler konusunda daha fazla iş değeri katacağını belirtti. TechEd katılımcıları kendilerine dağıtılan Windows 8.1 sürümünü deneme şansını da buldular.
TechEd 2013
Microsoft’un buluşturduğu bilgi teknolojisi çalışanları birçok güncel konuya odaklanan etkinlikten en iyi şekilde yararlanmak için oturumdan oturuma taşındı. Teched katılımcılarının genelde yüzde 75’i BT profesyonellerinden yüzde 25’i ise geliştiricilerden oluşuyor. Bu sene de bu oran benzerdi. Oran böyle olunca en çok ilgi gören oturumlar Microsoft System Center, HyperV gibi konular oldu. Katılımcılar Microsoft’un sertifikasyon ve eğitim olanaklarından faydalanma fırsatı bulurken, Microsoft uzmanları ile yüzyüze tartışma olanakları ve daha da önemlisi dünyanın birçok farklı bölgesinden meslektaşları ile fikir alışverişinde bulunma, tanışma şansına da sahip oldular. Teknoloji şirketlerinin yeni geliştirmelerinin peşinden koşmaya çalışmasına alışık olduğumuz BT profesyonellerinin artık üreticileri yönlendirdiği ve daha yeni teknolojiler için onları zorladığını görmek önümüzdeki yıllarda benzer etkinliklerin daha görkemli ve heyecanlı geçmesini sağlayacak gibi görülüyor
.
ETİKETLER : Sayı: 929

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics