Yazarlar 10 ŞUBAT 2014 / 08:25

Tehlikenin farkında mısınız?

Hepimizin malumu olduğu üzere 5651 sayılı yasa, gündeme geldiği ilk günden bu yana ilgili ilgisiz her kesim tarafından sorgulanıyor. Yasayı gerekli bulanlar olduğu gibi internet yasaklarının önünü açtığı ve özgürlükleri kısıtladığı için karşı olanlar da var ki bu çok sesli demokrasilerde olası bir durum.
Ancak meclisten geçerek Cumhurbaşkanının önüne kadar gelen torba tasarıda Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) yetkileri yasama yetkisinin de üzerine çıkartılıyor. Kısaca bundan sonra bütün bilgiler TİB’e gelecek ve bu başkanlığın kararına göre bir sitede “kişisel hakları zedeleyecek sakıncalı” tek haber dahi olsa site tamamen kapatılacak. Sonrasında iş yayının sahibi olan kuruluşa düşecek, itirazlar, bir dolu bürokrasi derken site belki açılacak belki de açılmayacak. Konunun detaylarını farklı platformlarda tartışmaya devam edeceğiz kuşkusuz.
Peki, bu mudur ülkemizin internete bakış açısı? Bu mudur bizim gibi yayınların ve gazetecilerin interneti geliştirmek, bir yerlere getirebilmek için harcadıkları emeklerin karşılığı? Sanırım buymuş ve biz yıllarca boşa kürek çekmişiz.
Tabii ki gün doğmadan çok şeyler doğabilir ama bunları konuşup tartışmak bile ülkenin düşünen beyinleri için zaman kaybından başka bir şey değil.
ETİKETLER : 5651 Sayı:958

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics