Yazarlar 13 MAYIS 2011 / 21:45

Tek pazar

AB’nin ortaya çıkış felsefesi pazarları birleştirmek, tüketici kütlesini büyütmek, bu yolla, yapmaya değmez durumda olan işleri yapabilmek üzerine kuruludur. Belçika, Hollanda ve Lüksemburg tarafından başlatılmış ve bu nedenle BeNeLux adını alan bu pazarları birleştirme hareketi, ülkemizde “ortak pazar” olarak tanınmıştır. Giderek bu ticari birlik, bizim de katıldığımız gümrük birliğine, bizim içine bir türlü alınmadığımız siyasi birliğe (AB)  doğru ilerlemiştir.
Her ürünün, tasarım, üretim ve pazarlama giderlerini ürünün satış ömrü içerisinde geri ödeyebilecek bir kritik satış sayısına ihtiyacı vardır. Türkiye, küçük AB ülkeleri ile kıyaslanamayacak bir tüketici kütlesine sâhiptir. Dolayısı ile birçok üründe, bir Balkan ülkesinin, ürünlerini satacağı kritik kütleye ulaşması için gerekli olan ortak pazara ihtiyacı bulunmamaktadır. Ama beri yanda, özellikle cep telefonu alanında rakipler öyle yapabildikleri için gereken, “9 ayda 5 milyon adet satabilme” olanağına da ulaşamamaktadır. Belki de, ülkemizde, donanım tasarımının küçülmesine neden olan olay yalnızca budur.
AB’nin 2020 stratejileri arasında yer alan öncelikli konulardan biri “AB sayısal gündemi”, ve bu bağlamda, “sayısal tek pazar”ın oluşturulmasıdır. Burada hedef, ABD kaynaklı, örneğin, süreç yönetim yazılımlarının AB pazarında daha fazla yer almasına dur denmesi, bu işler için, farklı AB ülkelerindeki şirketlerin bir diğeri ile süreç akışı açısından bütünleşebileceği AB kaynaklı yazılımların kullanılmasıdır. Dostum Mustafa Ceran, ABD kaynaklı olmakla birlikte, SAP ve ERP’nin üst katmanını da oluşturan böyle bir yazılımı ülkemiz şirketlerine kurmaktadır. Bu yazılımı AB’de Airbus gibi dev şirketler de kullanmaktalar. Anlaşılan, AB, bu pazarı kazanmaya çalışmakta.
Ecevit, “onlar ortak, biz pazar” sloganı ile ortak pazarın tehlikesine dikkati çekmişti. Korkulan büyük ölçüde gerçek oldu. Artık korkacak bir şeyimiz kalmadı. Sayısal tek pazar hareketi ise, “makus talihi yenmek”, süreci geri çevirmek için bir fırsat. Yazılım devi şirketlerimiz bakalım ne yapacak?
ETİKETLER : Sayı:821