Yazarlar 04 KASIM 2012 / 16:11

Teknolojinin neresindeyiz?

Akıllı sistemler diyince, NASA bir yarışma açmış, ayrıntılar için: http://go.usa.gov/YNNH. Soruyor: yoğun trafik içinde “algıla ve kaçın” teknikleri kullanarak, (insansız) hava araçlarının öngörülen hedeflerine ve oyalanmadan ulaşmasını sağlayabilir misiniz? Ödülü de var: 1,5 milyon dolar. İşte size bir akıllı sistem. Bunu çözen, İstanbul trafiğini de çözer. Kim bilir, bizim İstanbul trafiğinde “yolumuzu bulmak” için “icat ettiğimiz” algoritmalar, metodik düşünenlerin akıl edemeyeceği kadar başarılı oluyordur?
Gelelim, bir AB ilerleme raporuna daha. Haklılar, sınâi mülkiyet haklarının uygulanması konusunda siyasi irade yok. Yasa hâlâ onaylanmamış, korsan malları yakalayıp sonra korsana iade ediyoruz, yasal yaptırım çok zayıf. Diğer eksiklerimize değinmeyeceğim bile. Eğer AB, raporunda, “Türkiye fikri mülkiyet hakları ihlali olan ürünlerin AB’ye giriş yaptığı temel noktalardan biri olmaya devam etmiştir” diyorsa, sektör olarak nereye yöneldiğimizi, ne amaçladığımızı, nereye varabileceğimiz birkaç kere daha düşünmek gerek.
Fikri mülkiyet, ne yazık ki, toplumumuzda hâlâ değer verilmeyen bir olgu. Bu sanayide de böyle, sanatta da böyle, ticari “danışma” ilişkilerinde de böyle. Çalıp çırptığımız, alenen kopyaladığımız, intihal yolu ile alıp kullandığımız, dobra dobra kullanıp bedelini ödemediğimiz fikri mülkiyet ile iç içeyiyiz. Sonra çıkıp diyoruz ki, “biz, elektronik sanayi sektöründe 2011 yılında 6,5 milyar dolar düzeyinde olan ihracatımızı 2023 yılında 45 milyar dolara çıkartacağız. Demek ki bu kafayla gidersek, AB’ye giriş yapan fikri mülkiyet hakkı ihlali olan ürünler, 7 kat artacak.
Bir ürünü ne kadar özgün tasarlarsanız, o üründe o kadar sizin fikri mülkiyetiniz olur. Ancak o zaman gerçek rekabet gücü ile başkalarının ürünlerine üstün gelebilirsiniz. Ama hayır. Küreselleşme bahane, bizim ürünlerimiz ırk, din ve dil ayırımı yapmaksızın her kökenden fikri mülkiyetlerin mozaiği gibi.
Ciddi bir dönüşüm yapmadığımız durumda, 45 milyar dolar ihracat yalnızca hedef olarak kalabilir.
ETİKETLER : Sayı:894

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics