Yazarlar 08 TEMMUZ 2011 / 15:47

Televizyonda web kanalı

Güzel bir pazar akşamı. Hafta sonunun son saatlerinde güzel bir film seyrederek sinema keyfi yapmak istiyorsunuz. Koltuğunuza oturmuş, elinizde cep telefonu bir yandan internette geziniyor; bir yandan da sinema kanallarındaki hangi filmi seyredeyim diye düşünüyorsunuz. Elinizdeki cep telefonu ile televizyonu kumanda edip, o anda yayındaki filmin konusunu, yönetmenini, oyuncularını, film ile ilgili imdb puanını ve yorumlarını keşke televizyondan görebilsem diye iç geçiriyorsunuz...
Hayal değil. Yakın bir zaman sonra çok sıradan olacak bir özellikten bahsediyoruz.  Cep telefonu ve el hareketleri ile televizyonu kumanda edebilecek, yayınla ilgili web içeriğine sahip akıllı uygulamalardan faydalanabileceğiz.  Evet, artık televizyonumuza uygulama kurabilecek ve yayınla internet arasında köprü kurabileceğiz. Uygulamalar dünyasından bizim için faydalı olacak uygulamaları seçip, televizyonumuzdan artık bir bilgisayar gibi faydalanabileceğiz. Örneğin o andaki sahnenin geçtiği bir oteli çok beğendiniz. Televizyonunuzdan hemen o otelin sitesine herhangi bir arama yapmadan bağlanıp, belki de rezervasyonu yapabileceksiniz.
Evet, yine yeni bir pazarın doğuşunu yaşıyoruz. Bu pazarın yeni eğilimleri, yeni fırsatları ve yeni oyuncuları olacak.  Benim görüşüm, bu pazar zamanla öyle etkili olacak ki, yenilikçi fikirler ve hızlı aksiyonlar pazar dengelerini değiştirecek, bazı oyuncuları silerken, pazara yeni oyuncular sokabilecek kadar dinamik olacak.
Konuyla ilgili öncü girişimlerden biri Google TV ile atılmıştı. Dinamik yayın içeriğinden arama yaparak istediğiniz şeyi izleyebiliyor, web de bilgisayar kullanıyormuş gibi gezinebiliyor, televizyonunuza ana sayfa tanımlayarak kısa yollar koyabiliyorsunuz. İşletim sistemi ise hiç yabancı olmadığımız Android...
Bundan 10-12 sene önce bilgisayardan TV seyretmek için TV kartları alıp bilgisayara takardık. Şimdi televizyona bilgisayar özelliği kazandırabiliyoruz. Hep düşündüğümüz şeyler yavaş yavaş gerçekleşiyor.
ETİKETLER : Sayı:829
YORUMLAR
Bülent 12 TEMMUZ 2011 / 16:29 0 0
Evet çok değerli bir teknoloji. Yakında dinamik içerikli tv ler ile birlikte google çok daha farklı ürünleri teknolojiyle birleştirip sunacak.
TVdeWeb 11 TEMMUZ 2011 / 09:40 0 0
Philips ve Samsung web'i LED TV lere entegre etmiş durumda. Hatta tv kumandasina uyumlu sitelerbile var: www.tvdeweb.com
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN