Yazarlar 22 NİSAN 2012 / 14:34

Temiz internet

Geçen hafta uluslararası medyadan okuduğumuz haberlere bakılırsa, İran hükümeti “temiz internet” kurma için çalışmalara başlamış. Zaten çok yaygın bir şekilde filtreleme uygulamaktalar; eğer bu çalışmalar bitirirlerse, kendilerine has bir ulusal ağa kavuşmuş olacaklar.
Konuyla ilgili bir tahminde bulunmak  ve bir yorum yapmak istiyorum.
Hayal kırıklığına uğrayacaklar. Doğrudur; bölgesel bir ağ kurabilirler. Bir kaç ana hattı en hızlı fiber bağlantılarla birleştirebilir ve kamu sunucularını bunlar üzerinde konuşlandırabilirler. Teşvikle ve zorlamayla özel şirketleri ve şahısları “temiz internet” ağları üzerinde yerleştirebilirler. Sonunda ortaya çıkan ağ, küresel internet altyapısından koparılmış en fazla 3-5 bin ağ noktasından ibaret olur. Bunu Ocak 2012 itibariyle 1 milyar ağ noktası, 2.5 milyar kullanıcısı ve üzerindeki veri miktarı exabyte ile zetabyte (10^18 - 10^21) arasında olan küresel internet ile nasıl karşılaştırabilirsiniz? İranlı bilim adamları, entelektüeller, öğrenciler bunu kesinlikle kabul etmeyeceklerdir ve mutlaka bir şekilde küresel internete bağlanmanın yollarını bulacaklardır. İran’ın temiz interneti ise, içinde hiç kimsenin yaşamadığı tertemiz evler gibi var olma savaşı verecek ve eninde sonunda termodinamiğinin ikinci kanununa yenilerek yok olacaktır.
Dünyayı kendi isteklerimize göre yoğurmak hiç te kolay bir şey değil. Kendi isteğimize göre yorumlayabiliriz veya beğenmediğimiz kısmını bölgesel değiştirmeye çalışıp bu uğraşıda kısa zamanlı başarılı da olabiliriz. Ancak küresel ve uzun zamanlı olarak yoğurmak mümkün değil. Kendinizi suya atın, dünya sizi sürüklesin demiyorum. Kesinlikle bunu demiyorum; ancak suyun genişliğinin, derinliğinin ve akıntının hız ve kuvvetine dikkat edin diyorum. Konuya pragmatik yönleriyle bakan kişiler, kurumlar veya şirketler, internet yardımıyla Çin veya Hong Kong’dan ürün satın alıp, bunu Afrika veya Güney Amerika ülkelerinde satabilirken, ülkesinde kontrol edilebilir, kabul edilebilir ve beğenilebilir bir ortam yaratmak isteyen sosyal mühendislerin başarı şansı doğrusu çok az.
ETİKETLER : Sayı:868

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics