Yazarlar 21 EKİM 2013 / 08:05

TETAM

Bilişim, içinde iletişim, otomasyon, bilgisayar ve yazılıma dayalı çözümlerin tümünü ve yardımcı unsurları da barındıran bir bütün. Bunlar elektronik ana bilim dalını oluşturuyor. Geniş toplum kullanımına yarayan bir çözüm salt elektronik ile yaratılamıyor. Bunun en azından bir kutusu, bazen soğutması, çoğunun bir şasesi, ergonomik bir kabuk tasarımı oluyor. Dahası, otomasyon ürünlerinde, bilgisayar donanımı ve onun üzerinde koşan yazılım, bir fare, bir yazıcı ya da tarayıcı değil, gerektiğinde çevre birimi olarak devasa bir baraj kapağına kumanda ediyor. Elektrik makinelerini, hidrolik, pnömatik sistemleri, mekanik sistemleri harekete geçiriyor.
Sözün özü, bilişimciler diğer mühendislik disiplinleri ile iç içe olmalı. Bu teması koparıp içinize kapandınız mı kendinizi “yazılım dünyasına” hapsediyorsunuz. Ülkemizin durumu budur. Bilişimde ilerlemek istiyorsak, ihtiyacımız, “digital agenda” tutkunlarının sarıldıkları “genişbant; daha çok kişiye daha genişbant” değildir. Bu belki batı toplumlarında öyledir, ama biz önce birlikte bir şeyler yapmayı öğrenmeliyiz.
Türkiye’nin seçkin üniversiteleri, en üst nitelikli gençleri çekiyorlar. Onları seçkin üniversite kılan da, bu gençlerin başarıları. Bir devlet üniversitesi olan Boğaziçi’nin Bilgisayar Bölümü’nde sürekli 50’den fazla doktora veya doktora üstü çalışma yapan yetenek bulunuyor. Bunlar, ülkenin entelektüel sermayesinin kaymağı. Çoğu, 3-4 yıl süren nitelikli tez çalışmaları sonrası, kendine Türkiye’de anlamlı bir iş bulamayıp yurtdışına gidiyor.
Geçen hafta Boğaziçi Üniversitesi’nde TETAM (Teleiletişim ve Enformatik Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi) faaliyete geçti. Burası hem bilgisayar, hem elektronik, gerekirse de deprem, makine, malzeme ve diğer disiplinlere açık. Sırf, birlikte, yazılım ötesi bir şeyler yapalım diye; sırf nitelikli gençlerimiz yurt dışına gitmek zorunda kalmasınlar diye. TETAM’ın başarısını, çözülmek üzere sorunlarını buraya getirecek sanayi kuruluşları yaratacak. Her disiplinden çekingen sanayiciler için yol gösterici olabilirim, bana yazabilirler.
ETİKETLER : Sayı:942
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN