Yazarlar 18 HAZİRAN 2011 / 01:02

The IT Crowd

Geçen haftayı devlet dairelerimize yapılan siber saldırıları takip ederek geçirdik. Hacker grubu ha saldırdı, ha saldıracak diye beklerken, uzun zamandır izlemediğim bu muhteşem dizinin bir bölümünü, gece tekrar seyrettim.
Bilmeyenler için hatırlatayım, bir plazada ne iş yaptığını anlamadığımız bir şirketin BT ekibinin hikayesini anlatıyor bu dizi. BT müdürü Jen’in, patrona sağ tıklama, sol tıklama gibi fare hareketlerinde ciddi tecrübe sahibiyim diyerek kendini kabul ettirdiği, plazanın üst katlarındaki manzarayı gördükten sonra işi kabul edip, sonrasında ise penceresiz odasının -1.katta olduğunu öğrendiğinde hayal kırıklığına uğradığı diziden bahsediyorum. BT sektöründe herkese şiddetle tavsiye ediyorum.
Diziyi izleyince aklıma geçen sene Harward Business Review’in yaptığı bir araştırma geldi. Bu çalışmada, BT liderleri ile iş liderlerine bir anket yapan HBR, bu iki grubun birbirlerini ne kadar anladığını ortaya çıkarmaya çalışmıştı.
Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 50’sinden fazlası, BT’nin iş dünyasında rekabetçi olmak, riskleri ve maliyetleri indirebilmek için en önemli araç olduğunu düşünüyor. Gruplar BT projelerinde ROI’nin iyi olduğunda da hemfikir. Bu fikirbirliğine rağmen, iki grup da BT’den yeterince faydalanamadıklarını düşünüyor. İş liderlerinin sadece yüzde 20’si, kendilerini BT’nin şirkete getirebilecekleri konusunda bilgili olarak düşünüyor, yüzde 25’i ise, BT sistemlerini ne yapması gerektiği konusunda sürekli fikir değiştirdiklerini kabul ediyor. Hatta iş liderleri, çoğu zaman yeni sistemi kullanmayı tam olarak öğrenmeden, daha farklı bir sistem gerektiği konusunda şüpheye kapıldıklarını itiraf etmiş.
İş liderlerinin yüzde 50’sinden fazlası, BT’nin fazlaca bürokratik ve kontrolcü olduğunu düşünürken, BT liderlerinin yüzde 63’ü ise, iş dünyasının “tam pişmemiş” istekler ile sürekli yeni projeler istediklerini, hatta çoğu zaman bunun firmadaki etkilerinin neler olabileceğini öngöremediğini söylemişler.
Anlaşılan BT yöneticilerimizin, BT’yi ve kendilerini iş liderlerine anlatabilmeleri için daha uğraşmaları gerekiyor, buradan yola çıkarak sektörümüz için fırsatların sürekli artmaya devam edeceğini düşünüyorum
ETİKETLER : Sayı:826

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics