Yazarlar 10 HAZİRAN 2013 / 08:09

Toplumsal ilerleme ve yolsuzluk

Deloitte ve Harvard Business School (İş Yönetimi Okulu) tarafından 50 ülkenin verileriyle hazırlanan Toplumsal İlerleme İndeksi’nde (Social Progress Index) Türkiye, 20. sırada 50.7 puanla yer aldı. İndekste en yüksek puan İsveç’in 64.8. Onu ikinci sırada İngiltere, sonra İsviçre, Kanada ve Almanya izliyor.
12 kategori üzerinden hesaplanan indekste Türkiye “fırsatlar” ölçütünde 33. sırada 42.8 puanla duruyor. Burada puanı düşüren öğeler arasında kadınların eğitimindeki yetersizlik de var.
Temel insan ihtiyaçlarının giderilmesi ölçütünde Türkiye daha yüksekte: 14.sırada 57.8 puanla.
••
Ernst & Young’ın bazı Avrupa, Ortadoğu, Afrika ülkeleriyle Hindistan’da yaptığı yolsuzluk algısı araştırmasına (EMEIA Fraud Survey) göre ise Türkiye’den görüş belirtenlerin yüzde 55’i, rüşvet ve yolsuzluğun Türkiye iş dünyasında yaygın olduğu görüşünde.
Aynı konuda Yunanistan’da rüşvet algısı yüzde 84. İtalya’da yüzde 60. Bütün ülkelerin ortalaması yüzde 57. Türkiye ortalamanın az altında.
Aynı grubun yüzde 39’una göre Türkiye’de ihale kazanabilmek için rüşvet şart. Hindistan’da böyle düşünenler yüzde 44. Rusya’da yüzde 56 (en yüksek).
Türkiye’deki yabancı şirketlerin, Türk şirketlerine göre daha sıkı mali denetimden geçirildiğini düşünenlerin oranı yüzde 15. Fransa ve İsviçre’yle aynı düzeyde.
Türkiye’de şirketlerin, bilançolarını “olduğundan daha iyi gösterme” eğilimini doğrulayanların oranı yüzde 45. En yüksek oran yüzde 68’le Nijerya. Yunanistan, Türkiye’nin bir üstünde yüzde 46 ile duruyor. Bilanço “numarası” yapmayı en akıl etmeyen ülke Finlandiya: yüzde 7. Norveç’te “bile” oran yüzde 10.
ETİKETLER : Sayı:925

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics