Yazarlar 08 EYLÜL 2014 / 14:00

Trafik ışıklarına hack

Karayolunda sinyalizasyonu yöneten sistemi ele geçirmek (hacklemek) ne kadar kolay? Bugüne kadar hep gayrıresmi biçimde “Ohho... Kolay” yanıtları aldık. Örneğin, öncü teknoloji haberleriyle ünlü Wired dergisinde hem makale hem de sitesinde video olarak yayınlanan “trafik ışıklarını hackleme” operasyonları yayınlandı. Ancak iş, şimdi ciddiye biniyor. İlk kez akademisyenler bu konuda “bilimsel” bir deneyi, bir kongrede sundular (bkz: WOOT ’14).

Michigan Üniversitesi’nden Alex Halderman ve ekibi, bilişimden “anlayan” birilerinin, trafik ışıklarının düzenini bozabileceğini ve trafik kargaşası yaratabileceğini gösterdi. Ama bu araştırmayı “akıllarına estiği için” yapmadılar. Üniversitenin, çok anlamlı bir araştırma birimi var: Adını Türkçeleştirmek mümkün olmadığı için, İngilizce adını açmaya çalışayım: TerraSwarm. Buradaki “terra” sözcüğü, dünya anlamına. “Swarm” ise örneğin arı, kuş, balık, haşere sürülerinin topluca aynı yönde ve ani dönüşlerle hareket etmesi anlamına.

Bu iki sözcüğü “uyarlayarak” yanyana getiren Michigan Üniversitesi, yaygın bir ağa (network) bağlı akıllı duyargalara yönelik olası tehditler kadar, bu ağın potansiyel yarar ve kullanım konularını da araştırmak amacıyla 2013’te bir merkez kurdu. Şeylerin interneti, birbiriyle “konuşacak” otomobiller ve her türlü M2M konusunda araştırma, bu merkezin işi.

Makale, bilimsel kurallara göre yapılmış bir araştırmaya dayandığı için sonuçları gayet ciddi: Sinyalizasyonu hackleyerek tren ve karayolları, havaalanları “alt üst” edilebilir. Yollara dökülmeye hazırlanan otomatik araçlar hacklenebilir. Çünkü otomobil, artık dört tekerlekli bir bilgisayar. M2M derken, işin veri güvenlik sorunları Everest gibi...

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics