Yazarlar 22 ARALIK 2014 / 13:24

Trafik sorununa çözüm?

Fransa’nın büyük sanayi kuruluşu Bolloré, başta Paris olmak üzere Fransa’ya bu ay, Autolib marka yenilikçi tasarımlı bir elektrikli otomobil sunuyor. Amaç, Paris’in inanması zor hava kirliliğini ve trafik sıkışıklığını azaltmak. Autolib, kirala-kullan-bırak sistemiyle çalışacak.

Zaten Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, şehrin en merkezindeki 4 bölgede trafiği sınırlamak niyetinde: Burada oturmayanlar, buraya özel aracıyla giremeyecek. Projeye Belediye Meclisi’nin onayı gerekiyor.

Aslında Autolib, 2012’den beri Paris’te dolaşıyor. 2,500 Autolib için 871 şarj noktası var. Uygulamanın ülkeye yayılması için ilk aşamada 16 bin şarj noktası kurulacak. Dört yılda tamamlanacak projenin faturası 150 milyon Euro. Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, hem elektrik hem yakıt kullanan hibrid otomobillerin satışını hızlandırmak için halen 6,300 Euro olan teşvik bedelini 10 bin Euro’ya çıkartacak. Hükümet, bu tür otomobillerin artması sonucu, 2030’a kadar ülkede 7 milyon şarj noktası kurulması gerektiğini hesapladı.

Autolib’in Paris’te 100 bini aşkın abonesi var (yıllık abone 144 Euro). 4 kişilik bu ufak araba 130 km hız yapıyor. Bir şarjla 250 km gidiyor. Bolloré, özel tasarım lityum metal polimer akülerinin, normalden 5 kat daha verimli olduğunu söylüyor.

Paris, bisiklet kiralama sistemi Vélib’le (velo+liberté=özgür bisiklet) 2007’de tanışmıştı. Autolib de aynı sistem: Üye ol, kirala, kullan, bırak. İlle yıllık abone şart değil, gündeliği 10-15 Euro’ya da kiralamak mümkün. Sıkışık trafiğe, “kavşaksız, tünelsiz” yaratıcı yenilikçi çözüm...
ETİKETLER : 1001

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics