Yazarlar 07 MART 2010 / 18:00

Trajik oluyoruz

RTÜK, televizyon filmlerinde sigaralı sahneleri buzluyor. Çocukları bile kandıramayacağı tuhaf bir uygulama. 1930’ların tarihi çizgi filmi Tenten’de sigara sahnesi var diye o tv kanalına 50 bin lira ceza kesti!
Simpsons da (ki, bu da bir çizgi filmdir yani!) sigara cezası aldı. Hem de “sigara karşıtı” bir bölümü yüzünden. 50 bin lira.
Cezayı yiyen CNBC-e, RTÜK’e dava açtı. Mahkeme, buzlama kararının, sigara yasağına dair 1996 yılında kabul edilen kanundan “önce” çekilmiş filmlere uygulanamayacağına hükmetti. Eh, hiç olmazsa Yeşilçam filmleri, eski Hollywood filmleri, Tenten kurtuldu! Ama 1996’dan sonra çekilen filmlerde sigara sahnesi varsa, buzlamaya devam.
Basında, öfkesine hakim olmaya çalışarak bu konuda yazanlara bakalım:
Vatan’da Selahattin Duman (17/2): “Ağız tadıyla televizyonda film seyredemez olduk. Bir sigara sahnesi varsa onu tutan el buzlandırılıyor. Ekranın içinde buzlanmış alan gidip geliyor. Böylece sigarayı göremiyoruz. Ama içenin ağzından burnundan dumanlar çıkıyor. Çocuklarımız da bizim gibi budala olduklarından ağzından duman saçan karakterin sigara içtiğini anlamıyorlar.”
Radikal’de Haluk Şahin (28/2): “En haklı yasaklar bile bir çizginin ötesine geçtikleri anda absürdleşmeye ve asıl amaçlarının tersine hizmet etmeye başlayabilirler. O çizgiye “Yok deve!” çizgisi diyebiliriz. Son zamanlarda RTÜK’ün verdiği bazı kararlar televizyonlarda sigara yasağının “Yok deve!” sınırına ulaştığını ve hatta geçtiğini gösteriyor. “Yok deve!” dedirttiğiniz anda kendi yasağınızı çürütmeye başlamışsınız demektir. Örnek o kadar kötüdür ki, kuralı savunmakta zorlanırsınız.”
ETİKETLER : Sayı:761

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics