Yazarlar 23 MAYIS 2010 / 18:00

TTNET teknoloji buluşmaları

Türkiye’nin 20 ilinde 2 aylık bir maraton olarak organize edilen “TTNET Şehrinizde” toplantılarının Antalya bacağı yapıldı. Çanakkale, Balıkesir, Denizli, Muğla, Antalya, Mersin, Adana, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin, Van, Erzurum, Erzincan, Yozgat, Eskişehir ve Bolu illerinde yapılacak olan toplantılar, 7 Mayıs’ ta başlayıp, 28 Haziran’da sona erecek.
Toplantılara, protokol, yerel basın, iş dünyası, bayiler ve şirketlerin BT müdürleri iştirak ediyor.
Dün yapılan etkinlikte, dünyada internet kullanımı, Türkiye’de internet nereye gidiyor?, Türkiye bilişim pazarı, İnternette eğlence kavramı ve sosyal medya, internet ve iş hayatı gibi konular ele alındı.
Bu yazıda, Türkiye’de internet kullanımı, genişbant ile doğan “Dünya Düzdür” kavramı, BT ve istihdam, BT sektörü ve ülkemiz için fırsatlar konularını ele aldığım sunumumdan bazı çarpıcı rakamlar paylaşmak istiyorum.
Ülkemiz hızla büyüyen bir ekonomi. OECD rakamlarına göre dünyanın 18. büyük ekonomisiyiz. Yılda ortalama yüzde 5 hızla da büyümeye devam ediyoruz. Uzun süren programlar sonrasında nihayet enflasyon yıllık yüzde 10’un altına gerilemiş durumda. WEF (World Economic Forum) 2009 sonuçlarına göre, tüketici elektroniği ve internet kullanımı alanında ülkemizde çok ciddi tüketim rakamları var.
Öte yandan, 2001 finans krizinden sonra, BT sektörümüz gelişmiş diğer ülkelere göre, daha yüksek hızla sağlıklı büyümeleri tekrar yakaladı. GSMH AB standartlarına doğru arttıkça, BT sektör boyutumuz da büyümesini devam ettirecek.
İşin üzücü yanı, TÜBİSAD rakamlarına göre ülkemizin BT pazarı gelişmiş ülkelerin tersine, hala donanım temelli. GSMH artıp, gelir dağılımı normalleştikçe, gelişmiş ülkelerdeki gibi BT servis sektörünün de büyüyeceğine, zaman geçtikçe öneminin artacağına inanıyorum. Bu açıdan bakıldığında, ülkemizin gelişimine paralel olarak, BT yazılım ve BT servis satışında da her geçen gün ciddi fırsatlar doğuyor.
Kaldığımız yerden gelecek hafta devam edeceğiz.
Görüşmek üzere.
ETİKETLER : Sayı:772

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics