Yazarlar 07 MAYIS 2011 / 02:06

Tuhafiye

Pınar Öğünç (Radikal,29/4)
Sözde “müstehçenin” sözlüğü...TİB’in son muhtırası o kadar şahane ki, artık internette “özgür” kelimesi bile yasak. İleri demokrasi, internet cephesinde her geçen gün “ileri” bir hamleyle zuhur ediyor. Gaye, çocukları cinsel istismardan koruma, (çevresini tartışabileceğiniz) müstehcenlikse bizim ulusal bir yayında bu kelimeleri anlamamanız gerekir.

Asu Maro (Milliyet,29/4)
Toptan keselim interneti, bitsin... Zaten yasaktan geçilmeyen sanal alemimiz, şimdi de “sakıncalı sözcük” kriziyle karşı karşıya. Bu, “gençlerin ve çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimini zedelememek,” “Türk halkının ar ve haya duygularını rencide etmemek” adına yapılan tuhaflıkların sonu gelmeyecek mi?

Tekno Günlük (Akşam,30/4)
TİB İnternet Daire Başkanı Osman Şen, bu ay içinde yaptığı açıklamada Türkiye’de son 3.5 yıl içinde 62 bin sitenin yasaklandığını belirtmişti. Uzmanlara göre, yeni taslak ve tebliğ işleme konulduğunda yaklaşık yaklaşık 90 bin internet sitesinin daha yasaklanması bekleniyor.

Cüneyt Özdemir (Radikal,30/4)
Yasaklanan kelimelerin çeşitliliğine baktığımızda daha geniş bir alana yönelik yasaklama niyeti olduğu gözüküyor. (..) Ahlaki çöküntüyü önlemek için bu kadar kelime ile kapsamlı bir yasak geliyor olmasın?(..) Sakın, çaktırmadan cinsel görüntülerin tümüne topyekun bir savaş açılmış olmasın?
ETİKETLER : Sayı:820