Yazarlar 05 OCAK 2015 / 09:05

Türkçe eğitimi şart

TBMM’de 31 Ocak 2013’te Antalya MV Yusuf Ziya İrbeç, MEB Nabi Avcı’ya soruyor:

“Sayın Bakan, Türkiye’de okuma alışkanlığı çok düşük. UNESCO, dünyadaki okuma alışkanlıklarını rapor haline getirdi. Rapora göre Türkiye kitap okuma oranında dünya ülkeleri arasında 86’ıncı sırada yer alıyor. Araştırmaya göre günde ortalama 6 saat televizyon izleyip, 3 saat internette gezinen Türk halkı ne yazık ki kitap okumaya yılda sadece 6 saatini ayırıyor. Kitap okuma, ihtiyaç listesinde 235’inci sırada. Japonya’da 25, Fransa’da 7, Türkiye’de 12 bin 89 kişiye bir kitap düşüyor. Türkiye’nin 86’ıncı sıraya düşmesinin nedeni olarak kişi başına basılan kitap sayısının azlığı gösteriliyor. FATİH Projesi bu konuyu ek tedbirler alınmadığı takdirde çözemez. Milli bir kampanyanın desteklenmesi şarttır. Sayın Bakan, bu konuda düşündüğünüz tedbirler nelerdir?”

MEB Nabi Avcı yanıtlıyor:

“Sayın İrbeç, çok haklısınız. Yani bunun temelinde, daha da geriye gidersek Türkçe’yle ilgili sıkıntılarımız var... Bunun için okulların yapabilecekleri var, yapmaları gerektiği halde yapmadıkları var, medyanın yapabilecekleri var, biz siyasetçilerin yapabileceklerimiz var ama MEB olarak sorduğunuz için en önce, öncelikle Türkçe eğitimin ciddi manada elden geçirilmesi gerektiğini, ilkokuldan itibaren çocuklarımıza Türkçeyi düzgün, doğru konuşmayı, yazmayı ve dinlemeyi öğretmeyi amaçlıyoruz. Bunun için öncelikle, tabii, öğretmenlerimizin bu şuura bir kere daha gelmeleri, bu şuurla sınıflara girmeleri gerekiyor. İnşallah müfredatlarda ve ders kitaplarının sadece içeriğinde değil, görsel, fiziksel özelliklerinde de yapacağımız özendirici değişikliklerle çocuklarımızın öncelikle ana dillerini düzgün, doğru, güzel kullanmalarını sağlamak ve sonra bunu farklı alanlara da yaymalarını sağlamak niyetindeyiz... Bilmiyorum, sorunuzun cevabı oldu mu?”
ETİKETLER : 1003
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN