Yazarlar 01 NİSAN 2013 / 08:08

Türkiye’nin en büyük öğrenci kongresi

Türkiye’nin en büyük öğrenci organizasyonu 16-18 Mart tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Kongresi  (BİLMÖK) adı altında gerçekleştirildi. 3 gün boyunca birbirinden değerli konuşmacılar deneyimlerini öğrencilerle paylaştılar.
Lütfedip beni de konuşmacı olarak çağırmışlardı. Beklediğimin on misli büyüklükte ve profesyonellikte bir organizasyondu, kabul ediyorum. Twitter’dan, Facebook’tan, internetten çevrimiçi canlı yayından takip edenleri saymazsak Türkiye’nin dört bir yanından 1.200 kadar bilgisayar mühendisliği öğrencisi oradaydı.
BİLMÖK, tam dokuz yıldır aralıksız yapılıyor. Twitter mesajlarından, Facebook’tan takip ettiğim kadarıyla şu ana kadarki en güzel organizasyon bu organizasyondu. Microsoft’tan, IBM’den, Facebook’tan, Turkcell’den, Ibtech’ten, Softech’ten, Google’dan, Bilge Adam’dan ve daha adını sayamadığım birçok büyük şirketten konuşmacılar vardı. Çok güzel stantlar kurulmuş, öğrencilerle paylaşımlarda bulunuluyordu.
Bu organizasyonu bilgisayar mühendisliği öğrenci kulüpleri organize edip gerçekleştirebiliyorlar. Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Kulübünü bundan tam 11 yıl önce ne zorluklarla kurduğumu hatırlıyorum.  Bilgisayar mühendisliği öğrencilerinin hep asosyal olduğunu zannediyordum ki yanılmışım. Bizim zamanımızda öyleymiş. Sokakta 1 milyon imzayı toplayan kişilerin yanında 30 imza toplayana kadar akla karayı seçmiştim. İyi kötü kulübü kurmuş, açılışımızı dönemin en büyük yerel yazılım şirketiyle gerçekleştirdiğimiz yazılım mühendisliği ve geleceği başlıklı söyleşiyle yapmıştık. İsmini anmadan geçemeyeceğim, tüm masrafları cebinden karşılayan rahmetli Prof.Dr. Hüseyin Karabelli hocamız her dönem yanımızda ve destekçimizdi. Ruhu şad, mekanı cennet olsun.
O zaman hissettiğim eksiklik şuydu, çok fazla enerjimiz vardı ve doğru kanala yönlenemiyorduk. Bize yol gösteren hocalarımız dışında özel sektör çalışan hiç bilgisayar mühendisi tanımıyorduk. Belki bir-iki seminer düzenleriz diye yola çıkmıştık. Türkiye’nin en büyük öğrenci organizasyonunu bu çatı altında daha önce hiç tanımadığım arkadaşların gerçekleştirebileceğini nerden düşünebilirdim? Ne böyle bir amaç vardı, ne de olasılığını düşünmüştüm.
Demek ki tohum atılınca toprağa, yeşeriyor arkadaş.
ETİKETLER : Sayı:915

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics