Yazarlar 02 ŞUBAT 2015 / 09:21

Türkiye 35/50

Geçen haftaki Davos sırasında yayınlanan 19-25 Ocak Bloomberg Businessweek dergisinde, Bloomberg’in “kendi” hesapladığı inovasyon listesinde Türkiye, 50 ülke arasında 35’inci sırada yer aldı. Küresel ölçeklerde hep görmeye alıştığımız yerdeyiz. Ortalama gelir tuzağına takılmış, ortalama bir ülke olarak yerimiz belli.

Listenin en tepelerine bakalım: Birinci sırada Kore (96.30 puanla). İkinci Japonya. Üçüncü Almanya. Dördüncü Finlandiya. Beşinci İsrail. ABD, altıncı sırada... Türkiye’nin üst komşusu Hong Kong. Alt komşusu İzlanda. Türkiye’nin puanı 64.04. Listede en alttaki Fas’ın puanı 50.07.

Bu tür ölçeklerde kapı komşumuz, her zamanki “ortalama kankamız” sevgili Meksika’cığımız ortalıkta yok bile. Bloomberg’in ölçütlerine girememiş. Puanların hesabında 6 faktör dikkate alınıyor: Ar-Ge yoğunluğu. Ar-Ge araştırmacı sayısı. Katma değerli üretim. Üniversite mezuniyet sayısı. İleri teknoloji şirketi yoğunluğu. Verimlilik. Patent sayıları.

Girişim sermayesi starı Jim Breyer’e soruyor Bloomberg: İnovasyonda başarının sırrı nedir?.. Yanıt: “Ben yıllarca dünyanın bir çok lideriyle toplantılar yaptım. Hepsi aynı şeyi soruyordu: Biz kendi Silikon Vadimizi nasıl kurarız?.. Bu iş onların düşündüğü gibi yapılamaz. Ortada sihir-mihir yok. Başarının sırrı girişimcilikte ve ortaya çıkması gereken deneysellikte yatıyor. Hükümetler, üniversite ile sanayi arasındaki ilişkiyi teşvik edebilir, ama inovasyonun yukardan aşağıya değil, aşağıdan yukarıya doğru olması gerekir.”

Bloomberg diyor ki: Yenilikçilik peşinde koşarken, başarı listesi yaparken, burada önemli olan sıralama değil, bu işte iyi olanların, bunu “nasıl” yaptığını anlamak.
ETİKETLER : 1007

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics